Βαλένθια – ΤΣΣΚΑ 105-103: Κάλινιτς & Πρέπελιτς νίκησαν το μοναχικό Τζέιμς στη ΜΑΤΣΑΡΑ (videos)

2021-02-04T23:35:38+00:00 2021-02-05T00:53:53+00:00.

04/Feb/21 23:35

Η Βαλένθια, μετά από ένα ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ματς, πήρε τη νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ με 105-103, χάρη σε δίποντο του Κάλινιτς στο τέλος.

Το παιχνίδι της Βαλένθια με την ΤΣΣΚΑ είχε τον… ατελείωτο, όμως οι Ισπανοί στην δεύτερη παράταση έκαναν την διαφορά και χάρη σε καλάθι του Κάλινιτς πήραν τη νίκη με 105-103.

Ο Τζέιμς μπορούσε να δώσει στην ομάδα του τη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως κόπηκε, ενώ στην δεύτερη ο Χέρμανσον μπορούσε να κάνει το ίδιο για την Βαλένθια, αλλά είχε 1/2 βολές. Στο δεύτερο εξτρά πεντάλεπτο όμως οι Νυχτερίδες βρήκαν λύσεις, πήραν το προβάδισμα με τον Κόλινιτς (105-103), έβγαλαν τις άμυνες στο τέλος και πήραν έτσι τη νίκη.

Κορυφαίος της Βαλένθια (12-12) ήταν ο Κάλινιτς με 22 πόντους, ενώ για την ΤΣΣΚΑ (16-8) ο Μάικ Τζέιμς είχε 37 στην επιστροφή του, κάνοντας ρεκόρ καριέρας, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Βαλένθια ξεκίνησε πολύ καλά (25-17, 10’), ενώ στη συνέχεια έφτασε ακόμα και στο +15 (39-24, 13’). Η ΤΣΣΚΑ σταδιακά επέστρεψε και με τον Τζέιμς οδηγό, πήγε στο ημίχρονο μόλις στο -4 (47-43), ενώ πέρασε στη συνέχεια μπροστά, φτάνοντας στο +5 (56-61, 27’). Το ματς στη συνέχεια έγινε θρίλερ, με το σκορ στα 25’’ πριν το τέλος να είναι στο 84-84. Ο Τζέιμς δεν κατάφερε να σκοράρει στην συνέχεια και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η ΤΣΣΚΑ πήρε το προβάδισμα με 4 (89-93, 43’), όμως ο Κάλινιτς δήλωσε παρών και με 5 σερί πόντους έβαλε την ομάδα του μπροστά (94-93, 44’). Ο Τζέιμς με δύο βολές έβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά, όμως ο Χέρμανσον με ½ από τη γραμμή των 5,5 μέτρων έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Ο Τζέιμς έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 101-103, όμως η Βαλένθια είχε απάντηση, με Ντούμπλιεβιτς και Κάλινιτς να κάνει στο σκορ 105-103. Ο Μάικ Τζέιμε πάλεψε να φέρει τα πάνω κάτι, όμως αστόχησε στο σουτ που θα έφερνε τη νίκη, ο Κουρμπάνοφ έκανε το ίδιο στη συνέχεια και έτσι το τέλος του ματς βρήκε τους Ισπανούς νικητές με 105-103

Δεκάλεπτα: 25-17, 47-43, 64-63, 84-84, 95-95, 105-103

Πού κρίθηκε:

Το καλάθι του Κάλινιτς έκανε την διαφορά στο τέλος, όπως και η άμυνα της Βαλένθια, η οποία κράτησε χωρίς σκορ στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης παράτασης την ΤΣΣΚΑ.