Μπάγερν – Άλμπα 101-95: Πήρε τον “εμφύλιο” στην παράταση με MVP τον Μπόλντγουϊν! (videos)

2021-02-05T22:51:56+00:00 2021-02-05T23:36:11+00:00.

05/Feb/21 22:51

Ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν με ένα μεγάλο τρίποντο έστειλε το ντέρμπι της Μπάγερν με την Άλμπα στην παράταση και εκεί η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 101-95.

Η αλήθεια είναι πως η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, αλλά χάρη στην τετράδα των Ρέινολντς, Ζίπσερ, Μπόλντγουϊν και Λούτσιτς κατάφερε έστω και στην παράταση να “λυγίσει” την Άλμπα με 101-95 και να θριαμβεύσει στον “εμφύλιο”.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν έχει ρεκόρ 15-9 και παλεύει για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, ενώ η Άλμπα με 8-16 δεν έχει βαθμολογικές αξιώσεις μέχρι το τέλος της σεζόν.

Το ματς

Φουλ για… έκπληξη η Άλμπα!

Εξαιρετική δουλειά έκανε στην άμυνα στο ξεκίνημα η Άλμπα και δεχόμενη μόλις 6 πόντους σε 8′ λεπτά προηγήθηκε με 16-6 και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την διαφορά στους 16 (26-10)!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Μπάγερν προσπάθησε να μειώσει χωρίς να τα καταφέρει αρχικά με την διαφορά να παραμένει διψήφια (37-23 στο 16′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-33 και την Άλμπα να δείχνει ικανή για το διπλό.

Προσπάθησε για την ανατροπή η Μπάγερν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με την Μπάγερν σιγά σιγά να προσπαθεί να μειώσει την διψήφια διαφορά και να τα καταφέρνει με το σκορ να γίνεται 59-54 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 66-58 και τους φιλοξενούμενους φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 5′ λεπτά πριν το τέλος με +13 (80-67) και φάνηκε να “αγκαλιάζουν” την νίκη. 2′ λεπτά πριν το φινάλε η Μπάγερν μείωσε σε 82-79 με επιμέρους σκορ 12-2, όμως ένα χαμένο σουτ του Ζίπσερ και ένα καλάθι του Λέιμερς έφεραν την διαφορά στους 5 (84-79), όμως ο Μπόλντουϊν με τρίποντο στα 9′ έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 87-87.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Τρινκιέρι δεν γινόταν να χάσει με τίποτα και παίζοντας εξαιρετική άμυνα με παθητικό 8 πόντων πανηγύρισε την νίκη στο ντέρμπι με 101-95.

Που κρίθηκε: Στο τρίποντο του Μπόλντγουϊν που έστειλε το ματς στην παράταση και στην άμυνα της ομάδας του Τρινκιέρι στο έξτρα πεντάλεπτο που δέχθηκε μόλις 8 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπόλντγουϊν είχε 21 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ μεγάλο έκανε ο Ρέινολντς με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ, ο Λούτσιτς με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ζίπσερ με 20 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-43, 58-66, 87-87, 101-95.