Ολυμπιακός: Ορεξάτος στο φιλικό με το Μεσολόγγι πριν την Εφές (videos)

2021-02-15T20:49:55+00:00 2021-02-15T21:39:36+00:00.

15/Feb/21 20:49

Ο Ολυμπιακός έδειξε τα… δόντια του απέναντι στο Μεσολόγγι, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη φιλική νίκη με 111-57 και να δείχνουν σε καλή κατάσταση ενόψει Εφές (18/2).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Μεσσολογγίου, επικρατώντας με 111-57 στην φιλική αναμέτρηση της Δευτέρας και δείχνοντας σε καλή κατάσταση ενόψει του αγώνα με αντίπαλο την Εφές (18/2).

Ο Σάσα Βεζένκοφ επέστρεψε στη δράση, έχοντας 15 πόντους, όμως εκτός έμειναν οι Παπανικολάου και Χάρισον, με τον δεύτερο να μένει τελευταία στιγμή εκτός.

Ο αγώνας:

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να επιστρέφει στη δράση και να είναι στη βασική πεντάδα του Ολυμπιακού, παίρνοντας μάλιστα και αρκετές προσπάθειες, οι Πειραιώτες πήραν τον έλεγχο από νωρίς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 27-13.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ του 60-30.

Οι πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνουν σπουδαία δουλειά και πάλι στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έπαιρναν τις σωστές επιλογές, βρίσκοντας εύκολα σκορ.

Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 87-40, ενώ στο τέταρτο, με την διαφορά να είναι σταθερά κοντά στους 50 πόντους, τα πάντα είχαν κριθεί. Τελικό σκορ 111-57 και νίκη για τον Ολυμπιακό, λίγες μέρες πριν το πολύ σημαντικό ματς με την Εφές.

Πού κρίθηκε:

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να παίρνει από νωρίς τα ηνία, φτάνοντας με άνεση στην επικράτηση.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 15 πόντους στην επιστροφή του στη δράση μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο, δείχνοντας σαν να μην έλειψε… ποτέ!

Δεκάλεπτα: 27-13, 60-30, 87-40, 111-57.

Στο ημίχρονο του Ολυμπιακός-Μεσολόγγι, οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Ντεβόντε Γκριν κοντραρίστηκαν σε έναν… διαφορετικό διαγωνισμό τριπόντων.

Για κάθε πόντο του νικητή, το Χατζηκυριάκειο ίδρυμα έλαβε 100 μάσκες, με τον “Λάρυ” να επικρατεί, έχοντας 23 βαθμούς. Έτσι ο γκαρντ του Ολυμπιακού βοήθησε στο να δοθούν 2300 μάσκες, συμβάλλοντας έτσι σημαντικά στη μάχη κατά του κορωνοϊού.