Ολυμπιακός: Κακός του “δαίμονας” η Εφές – 4 χρόνια χωρίς διπλό & 5 σερί ήττες! (videos)

2021-02-18T20:09:08+00:00 2021-02-19T03:00:31+00:00.

18/Feb/21 20:09

sloukas

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην αγωνιστική δράση της Ευρωλίγκα και παίζοντας καλά μόνο για ένα δεκάλεπτο στη Τουρκία γνώρισε τη “συντριβή” από την Αναντολού Εφές με 76-53.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση, ώστε να επιστρέψουν στις νίκες στην Ευρωλίγκα όμως τελικά δεν απέφυγαν το… κακό και γνώρισαν τη πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους στη διοργάνωση από την “ανεβασμένη” Αναντολού Εφές με το δίκαιο 76-53.

Με αυτή την αγωνιστική απώλεια ο Ολυμπιακός έφτασε τις πέντε σερί από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανεξαρτήτως έδρας μετρώντας δύο ήττες στο ΣΕΦ και τρεις στην Κωνσταντινούπολη, ενώ η γενικά τελευταία επικράτηση των “ερυθρόλευκων” επί της Εφές χρονολογείται στις 13/12 του 2018 όταν και με προπονητή τον Ντέιβιντ Μπλατ την νίκησε με 88-81!

Αντίθετα το τελευταίο διπλό των Πειραιωτών κόντρα στην Αναντολού Εφές πάει ακόμα πιο πίσω και πιο συγκεκριμένα την αγωνιστική περίοδο 2017/18 όταν και στις 22 Δεκεμβρίου του 2017 με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη (12 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ) κέρδισαν με 61-58.

Θυμηθείτε τα highlights από το τελευταίο “ερυθρόλευκο” διπλό και την αποψινή νίκη της Εφές: