Βιλερμπάν-Μπάγερν 87-79: “Καυτοί” αν και… παραλίγο αυτόχειρες Γάλλοι με πέντε σερί νίκες (Video)

2021-02-19T22:50:05+00:00 2021-02-19T23:13:52+00:00.

19/Feb/21 22:50

Η Βιλερμπάν συνέχισε το “καυτό” της σερί ακόμα και επί της Μπάγερν, επικρατώντας με 87-79 και έφτασε έτσι τις πέντε συνεχόμενες επιτυχίες, παρότι παραλίγο να “αυτοκτονήσει”…

Αν και τα πλέι οφ είναι πολύ μακριά για τη Βιλερμπάν, η ομάδα του Τόνι Πάρκερ δείχνει σοβαρά σημάδια ανάκαμψης τώρα προς τη στροφή για το τέλος της κανονικής περιόδου και το έκανε και επί της Μπάγερν που από την αρχή ως και σήμερα βρίσκεται στην οκτάδα.

Με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο, η Βιλερμπάν δεν είχε πρόβλημα να ξεφύγει στο σκορ με διψήφιες διαφορές και να κρατήσει τη νίκη που δικαίως πήρε, αν και χαράμισε μία διαφορά 16 πόντων και παραλίγο να πετάξει στα σκουπίδια την προσπάθεια της.

Αντίθετα η Μπάγερν διέκοψε το σερί των τριών νικών της και νιώθει πλέον την πίεση πίσω της, αν και με +2 νίκες από τις εκτός οκτάδας ομάδας, δίνουν για την ώρα μία ασφάλεια.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ορισμό του “κλειστού ματς” εξελίχθηκε ως το 17′ το πρώτο ημίχρονο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει μία διαφορά άνω των τεσσάρων πόντων. Αυτό το έκανε μόνο η Βιλερμπάν που προηγήθηκε με 21-18 στο 10λεπτο και με 30-26 στο 16′, με εννιά πόντους του Ντέιβιντ Λάιτι και επτά του Γιαμπουσελέ. Διαφορά που έτσι κι αλλιώς δεν ήταν σπουδαία και εξαϋλώθηκε άμεσα από την Μπάγερν (33-33), κυρίως με τον Τζέιλεν Ρέινολντς που όπως πάντα έκανε γρήγορα τη διαφορά με 10 πόντους σε οκτώ λεπτά συμμετοχής.
Το ημίχρονο, ωστόσο, ολοκληρώθηκε με μεγάλη αντεπίθεση της Βιλερμπάν που κατάφερε μέσα σε ένα τρίλεπτο να αφήσει πίσω της το ισόπαλο σκορ και να πάρει “κεφάλι” με καθαρή διαφορά εννιά πόντων (44-35) με τον Μουσταφά Φολ να έρχεται να προστίθεται (9π.) στους πρώτους σκόρερ των συμπαικτών του.

Από το 37-35 η γηπεδούχος Βιλερμπάν κυριάρχησε απόλυτα και με σερί 14-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (51-35), με τους Γερμανούς να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα στην “εκτέλεση”, με μόλις ένα πετυχημένο τρίποντο (1/4). Με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο, η Μπάγερν δεν μπορούσε με τίποτα να γυρίσει το παιχνίδι και μόνο ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν κατάφερνε να σκοράρει (15π.), μειώνοντας σε 66-52 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Την ίδια στιγμή ο Λάιτι έφτανε στους 18 κι η Βιλερμπάν έδειχνε απόλυτη κυρίαρχη. Έτσι έδειχνε…

Η Μπάγερν έχει φέτος τη φήμη ομάδας που δεν τα παρατάει και κατάφερε να μειώσει σε 77-73 με 2:30 να απομένουν στο χρονόμετρο, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Μπόλντγουϊν με τον Λούτσιτς βάλθηκαν να γυρίσουν μόνοι τους το παιχνίδι και μάλιστα με γκολ φάουλ τετράποντο του Σέρβου φόργουορντ, η Μπάγερν ισοφάρισε 77-77! Ως εκεί όμως.

Η Βιλερμπάν όμως απάντησε αμέσως με τέσσερις πόντους, ο Κόουλ έβαλε τις βολές (κι ένα καλάθι αμέσως πριν) που χρειαζόταν η ομάδα του, ο Μπόλντγουϊν έκανε το λάθος στο -4 με 32” να απομένουν κι έτσι η γηπεδούχος γλίτωσε το… κάζο.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ντέιβιντ Λάιτι ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βιλερμπάν με 19 πόντους και έκανε τη διαφορά για τη Βιλερμπάν στα μισά του αγώνα, αλλά μόλις η Μπάγερν γύρισε το παιχνίδι, “μίλησε” η κλάση του Νόρις Κόουλ με έξι πόντους και μία καθοριστική ασίστ.

Που κρίθηκε:

Μέχρι ενός σημείου θα λέγαμε πως τα πάντα κρίθηκαν στην άμυνα της Βιλερμπάν και την ευστοχία της

Δεκάλεπτα: 21-18, 23-17, 22-17, 21-27