Ερ. Αστέρας – Ζενίτ 75-76: Με ΗΓΕΤΗ Πάνγκος πήρε το “θρίλερ” στο Βελιγράδι!

2021-02-19T22:46:19+00:00 2021-02-19T23:46:21+00:00.

19/Feb/21 22:46

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Τσάβι Πασκουάλ με τον Κέβιν Πάνγκος… οδηγό “δραπέτευσε” και από το Βελιγράδι παίρνοντας ένα δραματικό διπλό κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 76-75.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παρκέ κόντρα στους Σέρβους που είχαν απουσίες και αν δεν ήταν η αστοχία του Τζόρνταν Λόιντ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ίσως να μην πανηγύριζε την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 76-75, η οποία οφείλεται εν πολλοίς και στον Πάνγκος που έκανε το καλύτερο επιθετικό του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα με 25 πόντους.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Ζενίτ έχει ρεκόρ 14-9 και παραμένει εντός οκτάδας, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας με 7 νίκες και 17 ήττες βρίσκεται στις χαμηλές θέσεις της κατάταξης,

Το ματς

Προβάδισμα για την Ζενίτ από νωρίς

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 6ο λεπτό με 10-10. Η πρώτη περίοδος έληξε με 22-16 και τη Ζενίτ να είναι καλύτερη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ χάρη στην άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 15-8 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +13 (38-25 στο 15) και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για το διπλό. Οι Σέρβοι μείωσαν σε 42-34 (στο 18′) με τον Λόιντ να έχει 15 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 48-36 και την Ζενίτ να έχει 7/14 τρίποντα.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τον Ερυθρό Αστέρα με επιμέρους σκορ 11-6 να μειώνει σε 54-47 (στο 26′) και να προσπαθεί παρά τις απουσίες να πετύχει την μεγάλη ανατροπή. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-56 υπέρ των Ρώσων και όλα ανοιχτά ως προς τον νικητή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Σέρβοι με επιμέρους σκορ 13-8 και την Ζενίτ πλέον να έχει 14 λάθη ισοφάρισαν σε 69-69 και όλα πλέον θα κρίνονταν στο τελευταίο τρίλεπτο. Με το σκορ στο 72-69 υπέρ της Ζενίτ ο Ερυθρός Αστέρας με 2/2 τρίποντα από Νταβιντόβατς και Ντόμπριτς έκανε την μεγάλη ανατροπή και προηγήθηκε στα 55′ με 75-72!

Τελικά ο Γκουντάιτις στα 33′ με 1/2 βολές μείωσε σε 75-73 και ο Πάνγκος με τρίποντο στα 27′ έφτασε τους 25 πόντους και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 76-75. Ένα επιθετικό φάουλ του Κούζμιτς και παράβαση 5′ της Ζενίτ έδωσαν μία τελευταία ευκαιρία στους Σέρβους. O Λόιντ έχασε λέι απ στα 4‘, ο Ρίβερς επίσης δύο βολές αλλά τελικά ήρθε το ρώσικο διπλό με 76-75.

Που κρίθηκε: Στα λάθη του Ερυθρού Αστέρα στο τελευταίο λεπτό μετά το 76-75 στο 55′, αλλά και στην αστοχία των Σέρβων στις κρίσιμες κατοχές.

Παίκτες-κλειδί: Ο Πάνγκος ήταν εξαιρετικός κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους  και 10/14 σουτ (5/6 τρίποντα) ενώ ακόμα μοίρασε και 7 ασίστ, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσαν ο Γκουντάιτις με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ρίβερς με 9 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-48, 56-61, 75-76.