Βαλένθια – Ρεάλ 89-78: Παράσταση για έναν ρόλο (videos)

2021-02-19T22:45:36+00:00 2021-02-19T23:47:50+00:00.

19/Feb/21 22:45

Η Βαλένθια πήρε τη νίκη με 89-78 κόντρα στην Ρεάλ, σε ένα ματς που είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή.

Η Βαλένθια δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Ρεάλ και με 89-78 πήρε τη νίκη για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι Μαδριλένοι δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ, ενώ τίποτα δεν πήγε καλά, με τον Γιουλ να αποχωρεί τραυματίας, για το 15-10. Όσο για τους νικητές, που πλέον μετρούν 13-12, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και δείχνουν ότι στο καλό τους βράδυ, μπορούν να κάνουν τα πάντα να φαίνονται πιο εύκολα.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου (2η αγωνιστική) η Βαλένθια είχε νικήσει στην Μαδρίτη με 77-93. Για την 26η αγωνιστική, η Βαλένθια φιλοξενείται από την Ζενίτ (25/2, 19:00), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται την Ζαλγκίρις (25/2, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε την βαθμολογία της Ευρωλίγκας

Η εξέλιξη: Η Βαλένθια ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και προηγήθηκε ακόμα και με 9 (19-10) με τους Μαρίνκοβιτς και Κάρολ να κάνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα με 12 και 15 πόντους αντίστοιχα στη πρώτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 29-21, έχοντας 11/16 σουτ!

Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στην Βαλένθια, η οποία έκανε το 35-25 και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω, με το επιμέρους 20-10 από το 13′ και έπειτα να φτάνει το σκορ στο 55-35 με 21/30 σουτ, έχοντας ισχυρή βάση για τη νίκη από το ημίχρονο.

Η Ρεάλ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της και εν μέρει το κατάφερε με επιμέρους 2-10 για το 57-45, όμως γρήγορα η Βαλένθια πήγε και πάλι στους 20 πόντους, με τον Βαν Ρόσομ να κάνει την διαφορά. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την Βαλένθια να κατεβάζει ρυθμού και να φτάνει τελικά στην επικράτηση με το τελικό 89-78.

Πού κρίθηκε: Το +20 στο ημίχρονο ήταν κομβικό για την συνέχεια του ματς.

Παίκτης-κλειδί: 16 πόντους-8 ασίστ είχε ο Βαν Ρόσομ και 14 ο Μαρίνκοβιτς για την Βαλένθια. Προσπάθησε με 20 ο Κάρολ και με 13 ο Αμπάλντε για την Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 55-35, 71-52, 89-78

Βαλένθια: Μαρίνκοβιτς 14, Πρέπελιτς 11, Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 3, Βαν Ρόσομ 16, Τόμπεϊ 11, Κάλινιτς 12, Ντούμπλιεβιτς 6, Σαν Εμετέριο, Ουίλιαμς 5, Χέρμανσον 9

Ρεάλ: Κοζέρ 9, Αμπάλντε 13, Τάιους 2, Λαπροβίτολα 5, Ρέγιες, Αλοσέν 4, Ντεκ 9, Γκαρούμπα, Κάρολ 20, Ταβάρες 11, Γιουλ 3, Τόμπκινς 2