Ζενίτ – Αρμάνι 79-70: Πετάει για τετράδα με ηγέτη τον Πάνγκος! (videos)

2021-02-22T19:51:55+00:00 2021-02-22T22:59:24+00:00.

22/Feb/21 19:51

Η Ζενίτ πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι με 79-70 και έφτασε τα 15 θετικά αποτελέσματα, ισοβαθμώντας στην τέταρτη θέση με Ρεάλ, Μπάγερν και Φενέρ!

Κάνοντας εξαιρετική δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ζενίτ πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι με 79-70 και συνέχισε την ανοδική της πορεία στην φετινή Ευρωλίγκα, εδραιώνοντας την θέση της στην 8άδα και “κοιτάζοντας” ακόμα και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στο 15-9 (με ένα ματς λιγότερο) και έφτασε στην 4η θέση, με την Αρμάνι να υποχωρεί στο 16-9.

Ο Πάνγκος με 16 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στον αγώνα (0-5 2′), όμως πάτησε γκάζι στην συνέχεια και έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με 19-15. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +11 (35-24, 16′), με την Αρμάνι όμως να επιστρέφει και να μειώνει σε 40-38 στο ημίχρονο, χάρη σε ένα επιμέρους 5-14.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-54), όμως η Ζενίτ στο τέταρτο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι, φτάνοντας έτσι με άνεση στη νίκη με 79-70.

Πού κρίθηκε:

Η Ζενίτ στο τέλος ήταν τρομερή, τρέχοντας ένα επιμέρους 25-16, με το οποίο έφτασε άνετα στη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Πάνγκος με 16 πόντους και 10 ασίστ έκανε την διαφορά, ενώ 16 είχε και ο Γκουντάιτις. Από την άλλη ξεχώρισαν οι Πάντερ και Σίλντς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 54-54, 79-70.

Εύκολη βραδιά για τη Μακάμπι

Σε παιχνίδι για το πρωτάθλημα Ισραήλ η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου φιλοξένησε την Αϊρόνι Ναχαρίγια και τη “διέλυσε” με το εντυπωσιακό 107-63 ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 13-2, αλλά είδε το Ζούσμαν να αποχωρεί με τραυματισμό στο γόνατο.

Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές του Έλληνα προπονητή ήταν ο Τζόουνς με 17 πόντους, ο Μπλέιζερ με 16 και ο ΝτιΜπαρτολομέο  με 15 πόντους, ενώ ο Μπέντερ πρόσθεσε 14 και οι Ουίλμπεκιν – Χάντερ δεν αγωνίστηκαν καθόλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 50-30, 75-42, 107-63.