Ζενίτ – Βαλένθια 62-91: ΘΡΙΑΜΒΟΣ στη Ρωσία για τις “νυχτερίδες”! (videos)

2021-02-25T19:46:17+00:00 2021-02-25T20:42:35+00:00.

25/Feb/21 19:46

Η Βαλένθια ήταν ασταμάτητη στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ και πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην Αγία Πετρούπολη με 92-61 και με συνολικό επιμέρους σκορ στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα 47-21!

Οι “νυχτερίδες” βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα και μετά τις εντός έδρας νίκες κόντρα σε ΤΣΣΚΑ και Ρεάλ, θριάμβευσαν με το εντυπωσιακό 92-62 και στη Ρωσία απέναντι στην ισχυρή φέτος ομάδας του Καταλανού τεχνικού δείχνοντας πως μπορούν στη τελική ευθεία να προκριθούν στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Βαλένθια έχει ρεκόρ 14-12 και μετράει τρεις σερί νίκες και ελπίζει βάσιμα για την οκτάδα, ενώ η Ζενίτ με 15 νίκες και 11 ήττες έχασε… έδαφος για το πλεονέκτημα έδρας.

Το ματς

Μικρό προβάδισμα για Βαλένθια από νωρίς

Καλύτερα ξεκίνησε από νωρίς τον αγώνα η Βαλένθια και προηγήθηκε αρχικά με 11-4 (στο 5′) και με 20-13 (στο 8′) με τον Ντούμπλιεβιτς να έχει ήδη 8 πόντους, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τους Ρώσους να μειώνουν σε 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ (31-31 στο 16′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-41 υπέρ των Ισπανών χάρη στην επίθεση τους.

Ισπανικό “πάρτι” στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Αγία Πετρούπολη ξεκίνησε με τις “νυχτερίδες” χάρη σε σημαντικό επιμέρους σκορ 10-2 σε 6′ λεπτά να προηγούνται με 52-43 και να δείχνουν πως μπορούν να πάρουν το μεγάλο διπλό. Μάλιστα η τρίτη περίοδος έκλεισε με ισπανικό +12 (62-50) αφού η ομάδα του Πασκουάλ σκόραρε μόλις 9 πόντους σε 10′!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Βαλένθια έφτασε στο 34ο λεπτό να προηγείται ακόμα και με 17 πόντους (70-53) και ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη. Η διαφορά έφτασε και στους 20 (74-54 στο 36′) και στο φινάλε η Ζενίτ γνώρισε την εντός έδρας απώλεια με 91-62.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Βαλένθια δέχθηκε μόλις 9 πόντους από τη Ζενίτ και χάρη σε αυτό προηγήθηκε με +12 (62-50) διαφορά την οποία δεν διατήρησε απλά  μέχρι το τέλος, αλλά την αύξησε κιόλας στα όρια του +30.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντούμπλιεβιτς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Κάλινιτς με 12 πόντους, 10 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Τόμπεϊ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-44, 50-62, 62-91.