Μπάγερν – Μακάμπι 72-70: Πήρε το “θρίλερ” και πάει φουλ για… playoffs η ομάδα του Τρινκιέρι! (videos)

2021-02-25T22:32:50+00:00 2021-02-25T23:21:46+00:00.

25/Feb/21 22:32

Η Μπάγερν Μονάχου παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Βάιλερ-Μπαμπ να της δίνει τη νίκη με 2/2 βολές “λύγισε” τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 72-70.

Οι παίκτες του Έλληνα προπονητή ήταν καλύτεροι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και στο 30′ βρέθηκαν στο +7 (58-51), όμως μην έχοντας κάποιον παίκτη πέρα του Ζίζιτς (19 πόντους) σε καλή βραδιά υστέρησαν επιθετικά και οι Βαυαροί πανηγύρισαν μία νίκη που τους θέτει φαβορί για μία θέση στην οκτάδα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του ματς!

Πλέον έχοντας ρεκόρ 16-10 η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είναι ένα από τα φαβορί για τη πρόκριση στα playoffs και θα παλέψει και για το πλεονέκτημα έδρας, ενώ η Μακάμπι με 10-14 έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες.

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και προηγήθηκε αρχικά με 11-4 (στο 5′), πριν η Μπάγερν μειώσει σε 19-15 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος κλείσει με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι άμυνες συνέχισαν να έχουν το πρώτο λόγο αλλά αυτό βοήθησε τη Μακάμπι να διατηρήσει ένα σημαντικό προβάδισμα με 30-24 (στο 15′) χάρη στα 4/7 τρίποντα. Οι Βαυαροί μείωσαν ξανά στο πόντο (32-31 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-37.

“Θρίλερ” στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με τους Ισραηλινούς χάρη στην άμυνα τους να παραμένουν μπροστά στο σκορ (48-43 στο 26′) και μάλιστα αυξάνοντας το προβάδισμα τους (56-48 στο 28′) πριν λήξει η τρίτη περίοδος με τη Μπάγερν πίσω με 58-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς οι Βαυαροί επιχείρησαν τη μεγάλη ανατροπή και με επιμέρους σκορ 13-4 σε 6′ λεπτά τα κατάφεραν όντας μπροστά με 64-62! 2′ λεπτά πριν το φινάλε η Μακάμπι έδειχνε έτοιμη να καταρρεύσει αφού βρέθηκε στο -4 (68-64), όμως ο Ζίζιτς την κράτησε ζωντανή μειώνοντας σε 70-68 στα 39′. Ο ΝτιΜπαρτολομέο με κλέψιμο και λέι απ ισοφάρισε σε 70-70 στα 18′, όμως μετά από φάουλ του Μπράιαντ στα 9′ ο Βάιλερ-Μπαμπ έκανε το 72-70 με 2/2 βολές και χάρισε τη νίκη στη Μπάγερν αφού ο Ουίλμπεκιν ήταν άστοχος στο τέλος!

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μπάγερν που δέχθηκε μόλις 12 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και στο “χαζό” φάουλ του Μπράιαντ στα 9′ που έδωσε τις δύο βολές νίκης στον Βάιλερ-Μπαμπ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπόλντγουϊν ήταν και πάλι MVP με 16 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ρέινολντς με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τη Μακάμπι ο Ντόρσεϊ είχε 9 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-38, 51-58, 72-70.