Μπαρτζώκας: “Στον Ολυμπιακό πρέπει πάντα να κερδίζεις, είναι πρόβλημα όταν δεν το κάνεις”

2021-02-25T22:26:34+00:00 2021-02-25T23:25:15+00:00.

25/Feb/21 22:26

bartzokas

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο τέλος από την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κρατάει την προσπάθεια των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός έφτασε ένα σουτ μακριά από μία τεράστια ανατροπή 25 πόντων, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με 74-75 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στην προσπάθεια τω ν παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ υπογράμμισε και τα προβλήματα που υπάρχουν από την αρχή της χρονιάς.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού

”Θέλω να συγχαρώ την ΤΣΣΚΑ τη νίκη. Είχαμε δύο πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο, είναι προφανές. Έγιναν πολλά στην ομάδα τις τελευταίες εβδομάδες. Το σερί των ηττών και ο τραυματισμός των Μάρτιν, Παπανικολάου και Χάρισον μας επηρέασαν. Δείξαμε μαχητικό πνεύμα και φτάσαμε πολύ κοντά στη νίκη παρά την μεγάλη διαφορά, αλλά στο τελευταίο λεπτό πολλά έγιναν. Χάσαμε βολές, τζάμπολ, το φάουλ στον Τζέιμς και φυσικά το σουτ του Πρίντεζη. Πρέπει να κρατήσουμε την τεράστια προσπάθεια και ακόμα και αν χάσαμε, πρέπει να συγχαρούμε τους παίκτες και να κρατήσουν ψηλά το κεφάλι και να παλέψουν σε κάθε ματς μέχρι το τέλος.

Στον Ολυμπιακό πρέπει πάντα να κερδίζεις, όταν δεν το κάνεις είναι πρόβλημα. Παίζουμε τελικούς από την αρχή της σεζόν. Τα ματς είναι σκληρά, η λίγκα είναι πραγματικά δύσκολη. Εμείς χάσαμε τους πιο hustle παίκτες μας. Παίξαμε με ένταση και μαζί και παρότι χάσαμε πολλές ευκαιρίες, η προσπάθειάς μας στο δεύτερο μέρος ήταν αξιέπαινη”

Ζαν-Σαρλ: ”Θυμώσαμε στο ημίχρονο”

jean-charles_alba_olympiacos

Αναλυτικά όσα είπε ο παίκτης του Ολυμπιακού:

«Νιώθω απογοήτευση και θυμό όπως όλοι μας. δεν ξέρω γιατί καθυστερήσαμε να βγάλουμε την ενέργεια που βγάλαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Στα αποδυτήρια θυμώσαμε με την εικόνα μας και βγήκα έξω και παίξαμε πιο αποφασιστικά.

Μία αδυναμία μας είναι πως ξεκινάμε άσχημα τα παιχνίδια. Προσπαθούμε να το βελτιώσουμε. Το κίνητρο της ομάδας είναι να παλεύουμε κάθε παιχνίδι. Αυτό μας λέει ο προπονητής και το ματς με την ΤΣΣΚΑ ήταν ένα καλό παράδειγμα»

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Συνεχίζει 13ος ο Ολυμπιακός (videos)

Ολυμπιακός: Ισοφάρισε το χειρότερο αρνητικό σερί της ιστορίας του – Ένα μήνα χωρίς νίκη στην Ευρωλίγκα! (videos)

Μάικ Τζέιμς: Ζήτησε από τον Σπανούλη τη φανέλα του! (video)

Ιτούδης: “Άξιζε και ο Ολυμπιακός τη νίκη”

Μάικ Τζέιμς: Το ΣΕΦ ξυπνά το… δολοφονικό του ένστικτο (πίνακας & videos)

ΜακΚίσικ: Και πάλι σε ΚΟΡΥΦΑΙΟ βράδυ, όμως χωρίς… χαμόγελο νικητή! (videos)