Ρεάλ – Ζαλγκίρις 70-58: Επέστρεψε στις νίκες – Αρθροσκόπηση ο Γιουλ (videos)

2021-02-25T22:45:42+00:00 2021-02-26T00:00:29+00:00.

25/Feb/21 22:45

Η Ρεάλ πήρε τη νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις και έδωσε τέλος στο σερί των 2 ηττών, με τους Ισπανούς να κοιτάζουν και πάλι με αισιοδοξία την μάχη της τετράδας.

Μεγάλη νίκη πήρε τη Ρεάλ απέναντι στη Ζαλγκίρις, με τους Μαδριλένους να είναι καλύτεροι, να πατάνε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και να τελειώνουν την υπόθεση νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ρεάλ ανέβηκε στο 16-10 και έπιασε την 4η θέση και την Μπάγερν, ενώ από την άλλη η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 14-12.

Ντεκ, Κάρολ και Τόμπκινς οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την άλλη δεν ήταν αρκετός ο Γιανκούνας και ο Χέιζ.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Μετά το αρχικό 2-6 (3΄), η Ρεάλ πάτησε γκάζι και με ένα σερί 10-0 πήρε τον έλεγχο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 21-13 και το ημίχρονο στο 36-31, παρότι η Ζαλγκίρις σε αυτό το σημείο πάλεψε. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνοι οι Ισπανοί πάτησαν όμως γκάζι, όπως φαίνεται και από το 51-42 της τρίτης περιόδου, ενώ στην τέταρτη ξέφυγαν, με την Ζαλγκίρις να μην κατορθώνει να ακολουθήσει. Τελικό σκορ 70-58 και νίκη για την Ρεάλ.

Πού κρίθηκε:

Η Ρεάλ μπήκε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και γρήγορα έφτασε στο 64-48 (35′), με την Ζαλγκίρις να μην καταφέρνει να ακολουθήσει.