Εφές – Βαλένθια 99-83: Ασταμάτητοι οι Τούρκοι κέρδισαν ΚΑΙ τις “νυχτερίδες”! (videos)

2021-03-02T20:07:32+00:00 2021-03-02T21:07:40+00:00.

02/Mar/21 20:07

Η Αναντολού Εφές βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και κερδίζοντας εντός έδρας και την Βαλένθια με 99-83 έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα και εδραιώνεται στην οκτάδα των playoffs.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ουσιαστικά “τρόμαξε” μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού στα υπόλοιπα τρία κυριάρχησε και με τον Σανλί στη κορυφαία βραδιά της καριέρας του στην Ευρωλίγκα κέρδισε σχετικά άνετα τη Βαλένθια με 99-83 και πλέον ίσως κοιτάει και λίγο ψηλότερα από την απλή πρόκριση στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εφές μετράει 5 σερί νίκες και με ρεκόρ 16-10 εδραιώνεται για τα καλά στη πρώτη οκτάδα της κατάταξης, ενώ η Βαλένθια με 14-13 χάνει έδαφος βλέποντας το σερί των 4 νικών να διακόπτεται.

Το ματς

“Ξύπνησε” στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές

Εξαιρετικά ξεκίνησε τον αγώνα η Βαλένθια και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (16-6 στο 6′), όμως η Εφές μείωσε στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 23-18 με επιμέρους σκορ 12-7 παρότι οι Ισπανοί είχαν 5/8 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τον Σανλί να πετυχαίνει σερί πόντους και να φτάνει τους 11 η Εφές έκανε νέο επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκε με 28-25 (στο 13′). Οι “νυχτερίδες” πέρασαν και πάλι μπροστά οριακά με 37-36 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-40.

Το… καθάρισαν οι Τούρκοι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με την Βαλένθια να κάνει επιμέρους σκορ 7-1 σε 3′ λεπτά και να ισοφαρίζει σε 47-47. Οι παίκτες του Αταμάν απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 12-5 και πήραν και πάλι ένα σημαντικό προβάδισμα με 59-52 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με τη διαφορά στους 10 (68-58) και την Εφές φαβορί για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα (78-66 στο 35′) με τη Βαλένθια πάντως να παραμένει ανταγωνιστική. Στο τελευταίο τρίλεπτο όλα κρίθηκαν με το σκορ στο 88-74 και στο φινάλε η Εφές πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 99-83.

Που κρίθηκε: Στην επίθεση της Εφές η οποία σκόραρε εύκολα 90+ πόντους έχοντας 18/30 τρίποντα, 18/32 δίποντα, 23 ασίστ και μόλις 10 λάθη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σανλί ήταν εντυπωσιακός κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 20 πόντους, ενώ ακόμα είχε 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης σπουδαίος ματς έκανε ο Μπομπουά με 19 πόντους (5/7 τρίποντα) και 3 ασίστ, αλλά και ο Μίτσιτς με 14 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Λάρκιν με 15 πόντους (5/8 τρίποντα),6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Σιμόν με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 46-40, 68-58, 99-83.