Εφές – ΤΣΣΚΑ 100-70: Άρχισε να σκορπάει ΚΑΙ πάλι τον τρόμο! (videos)

2021-03-04T20:17:18+00:00 2021-03-04T20:55:16+00:00.

04/Mar/21 20:17

Μετά από οχτώ ολόκληρα χρόνια η Αναντολού Εφές κέρδισε εντός έδρας τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την Ευρωλίγκα με 100-70 και έφτασε τις 6 σερί νίκες συνολικά στη διοργάνωση αλλά και εντός έδρας το οποίο είναι και το καλύτερο αυτή τη στιγμή.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν χάρη σε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο στη Πόλη απέναντι τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 100-70 και πλέον “τρέχοντας” ένα φανταστικό σερί έξι νικών κοιτάει με μεγάλες βλέψεις μία θέση στη πρώτη τετράδα της κατάταξης, θυμίζοντας ξανά τη περυσινή ομάδα που “σκόρπισε” το… τρόπο στους αντιπάλους της.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εφές έχει ρεκόρ 17-10 και βρίσκεται στη πρώτη τετράδα σε ισοβαθμία μετρώντας έξι σερί νίκες, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 18-9 νιώθει “καυτή” την… ανάσα των ομάδων που βρίσκονται πίσω της στη κατάταξη.

Το ματς

Με το… πόδι στο γκάζι για 15′ “τρομακτικά” η Εφές!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η Εφές και με τον Σανλί να πετυχαίνει γρήγορους 6 πόντους προηγήθηκε με +10 (12-2 στο 4′). Οι Τούρκοι έκαναν ότι ήθελαν την ομάδα του Ιτούδη και έχοντας 9/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +19 (25-6 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 31-13!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο Μπομπουά φτάνοντας τους 9 πόντους και οδηγώντας την Εφές σε νέο επιμέρους σκορ 12-2 την έβαλε μπροστά με +28 (43-15 στο 13′) και πραγματικά η ομάδα του Αταμάν έδειχνε ασταμάτητη, αφού η ΤΣΣΚΑ είχε 7/19 σουτ και 8 λάθη. Η διαφορά έφτασε και στους 30 πόντους (47-17 στο 16′) με τους Ρώσους να έχουν πετύχει μόλις 4 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 55-28.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με την Εφές να παραμένει μπροστά στο σκορ με πολύ μεγάλη διαφορά (65-37 στο 26′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΤΣΣΚΑ πίσω με 75-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όλα είχαν κριθεί με τους γηπεδούχους να “χαλαρώνουν” και τη ΤΣΣΚΑ να μειώνει σε 83-58 (στο 35′). Εν τέλει η Αναντολού Εφές πανηγύρισε στο φινάλε τη σπουδαία επικράτηση με 100-70!

Που κρίθηκε: Στα πρώτα 13′ λεπτά του αγώνα όπου η Εφές ήταν καταπληκτική και με ένα απίθανο συνολικό επιμέρους σκορ 43-15 “κλείδωσε” τη νίκη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σανλί ήταν και πάλι εξαιρετικός με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα, ενώ τη διαφορά ακόμα έκαναν ο Μίτσιτς με 20 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Σιμόν με 8 πόντους, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Λάρκιν με 11 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-28, 75-45, 100-70.