Μακάμπι – Βαλένθια 84-72: Ηγετικός Ντόρσεϊ και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη! (videos)

2021-03-04T22:00:51+00:00 2021-03-04T23:55:22+00:00.

04/Mar/21 22:00

Η Μακάμπι πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Βαλένθια και επικράτησε με , βάζοντας τέλος στο σερί των 4 ηττών της.

Κάνοντας σπουδαία δουλειά στο δεύτερο μισό του αγώνα και με τον Ντόρσεϊ να είναι εξαιρετικός, η Μακάμπι πήρε τη νίκη απέναντι στην Βαλένθια με 84-72 και παρέμεινε – έστω και μαθηματικά – ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Με τη νίκη της αυτή η Μακάμπι ανέβηκε στο 11-15, ρίχνοντας την Βαλένθια στο 14-14.

Ντόρσεϊ, Τζόουνς και Κάσπι ήταν εξαιρετικοί για τους νικητές, ενώ από την άλλη ο Λαμπεϊρί δεν ήταν αρκετός.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πόντο-πόντο τον αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-18 για την Βαλένθια, η οποία ολοκλήρωσε και το ημίχρονο με το προβάδισμα στα χέρια της (33-35.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Ντόρσεϊ, Κάσπι και Τζόουνς βγήκαν μπροστά για την Μακάμπι, η οποία πήρε την έλεγχο και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 62-56. Μάλιστα οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί, καθώς συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγοχ και να φτάνουν έτσι δίκαια στη νίκη με 84-72.

Δεκάλεπτα: 14-18, 33-35, 62-56, 84-72

Πού κρίθηκε:

Η Μακάμπι είχε απάντηση σε κάθε προσπάθεια των Ισπανών να κάνουν την αντεπίθεση και στο τέλος ένα καλάθι του Κάσπι, μετά από πάσα του Ντόρσεϊ, ήταν η φάση που τελείωσε τα πάντα.

Παίκτης κλειδί:

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος έβαλε 17 πόντους ενώ τον ακολούθησαν οι Τζόουνς και Κάσπι με 14 πόντους.