Ζαλγκίρις – Αρμάνι 64-69: Επιστροφή στις νίκες και… πλώρη για τετράδα! (videos)

2021-03-05T20:54:48+00:00 2021-03-06T00:01:24+00:00.

05/Mar/21 20:54

Η Αρμάνι πέρασε από την έδρα της Ζαλγκίρις με 69-64, με τους Ιταλούς να αφήνουν έτσι πίσω τους την ήττα από την Φενέρ, ενώ με το εν λόγω αποτέλεσμα ανέβηκε στο 18-10 και έφτασε την Μπάγερν στην τρίτη θέση!

Ένα σπουδαία διπλή πήρε η Αρμάνι, με την ομάδα του Μεσίνα να περνάει από το Κάουνας με 69-64 και να ανεβαίνει στο 18-10 και την τρίτη θέση της λίγκας, όπου ισοβαθμεί με την Μπάγερν.

Σε όλο το ματς το σκορ ήταν κλειστό, όμως στο τέλος η Αρμάνι είχε λύσεις και έφτασε στη νίκη, με τον Σιλντς να ξεχωρίζει για τους Ιταλούς.

Από την άλλη η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 15-13 και απομακρύνθηκε από την 8η θέση.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στο ξεκίνημα, με τους Ιταλούς όμως να είναι αυτοί που είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (13-19). Η ίδια εικόνα επικράτησε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 10 πόντων ( 24-34, 17’), όμως οι παίχτες όμως της Ζαλγκίρις έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά στο ημίχρονο ( 32-34, 20’).

Μετά την ανάπαυλα τα πράγματα συνεχίστηκαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όπως και στο πρώτο μισό. Με τους παίχτες του Ετόρε Μεσίνα να διατηρούν το προβάδισμα τους. Και παρόλο που στην τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις ανέβασε την απόδοση της, οι φιλοξενούμενοι είχαν την δύναμη να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στην νίκη με 64-69.