ΤΣΣΚΑ – Μιλάνο 76-84: “Έσπασε” την… κατάρα με ΑΠΙΘΑΝΟ Πάντερ! (videos)

2021-03-11T19:52:32+00:00 2021-03-12T00:23:08+00:00.

11/Mar/21 19:52

Με τον Κέβιν Πάντερ στη κορυφαία βραδιά της καριέρας του η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε μετά από 10 ολόκληρα χρόνια τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με 84-76 και βάζει πλώρη για πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν καλύτερη σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε ακόμα και 20 πόντους και κατάφερε στο τέλος με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει “όργια” στην επίθεση να “κλειδώσει” το πολύτιμο αποτέλεσμα με … και να επιστρέφει στις νίκες κόντρα στους Ρώσους μετά τον Νοέμβριο του 2010.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μιλάνο έχει ρεκόρ 19-10 και οδεύει ολοταχώς για πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που μετράει τέσσερις σερί εντός έδρας ήττες με 18-10 δείχνει να δυσκολεύεται να εξασφαλίσει μία θέση στη πρώτη τριάδα της κατάταξης.

Το ματς

Εξαιρετικοί οι Ιταλοί στο πρώτο μέρος!

Σαρωτική ήταν στη πρώτη περίοδο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα και προηγήθηκε με 23-8 (στο 8′) και στη λήξη της με +20 (30-10), αφού η ΤΣΣΚΑ παρουσίαζε μία κακή εικόνα όπως και πριν λίγες μέρες στη Πόλη κόντρα στην Εφές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά οι Ιταλοί κατάφεραν να διατηρήσουν μία σημαντική διψήφια διαφορά (37-22 στο 15′) έχοντας 12/16 δίποντα. Οι Ρώσοι με συνολικό επιμέρους σκορ 19-7 και τον Τζέιμς να φτάνει τους 15 πόντους μείωσαν σε 37-29 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μιλάνο να αντιδράει και να προηγείται με 47-34.

Ο Πάντερ το “καθάρισε” στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μόσχα ξεκίνησε με τη Μιλάνο να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό και να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα της αρχικά με 56-46 (στο 25′), πριν η ΤΣΣΚΑ μειώσει σε 61-53 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος κλείσει με 70-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 13-4 μείωσαν σε 74-68 (στο 35′) και προσπαθούσαν για τη μεγάλη ανατροπή. 3′ λεπτά πριν το τέλος ο τρομερός Πάντερ φτάνοντας τους 27 πόντους με τρίποντο έβαλε μπροστά τη Μιλάνο με 79-70 και την έχρισε μεγάλο φαβορί. Ένα νέο τρίποντο του Πάντερ (30 πόντους) απάντηση στον Βόιγκτμαν ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα στο 38′ με τη διαφορά να μένει στους 9 (82-73) για τους Ιταλούς.

Τελικά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι δραματικά και γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα της με 84-76.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου το +20 της Μιλάνο ποτέ δεν κατάφερε να το ανατρέψει η ΤΣΣΚΑ, αλλά και στα τρίποντα του Πάντερ στο τελευταίο τρίλεπτο που ήταν “μαχαιριές” για τους Ρώσους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάντερ έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους (5/9 τρίποντα, 9/9 βολές), ενώ καθοριστικοί ήταν ο Σιλντς με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο ΛεΝτέι με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Χάινς με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 10-30, 34-47, 55-70, 76-84.