Ολυμπιακός: Το ΚΟΡΥΦΑΙΟ αμυντικά ημίχρονο της σεζόν! (videos)

2021-03-12T22:11:54+00:00 2021-03-13T01:45:19+00:00.

12/Mar/21 22:11

olympiacos

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε, έπαιξε φοβερή άμυνα και νίκησε την Ζενίτ με 75-61.

Αν και έχανε με 22-39 στο 16′, ο Ολυμπιακός τελικά ήταν εκείνος που πανηγύρισε στο τέλος με 75-61 κόντρα στην Ζενίτ, για την 29η αγωνιστική.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν άλλη ομάδα μετά το 20′ και αρχικά δέχθηκε 15 πόντους στην τρίτη περίοδο και  μόλις 5 στην τέταρτη, με το σχήμα με τον Βεζένκοφ στο ”4” και τον Πρίντεζη στο ”5” να αποδίδει, την ώρα που ο Σπανούλης εκτελούσε στην επίθεση με 16 πόντους (ρεκόρ σεζόν).

Οι 20 αθροιστικά πόντοι συνιστούν το καλύτερο φετινό ημίχρονο του Ολυμπιακού όσον αφορά το αμυντικό σκέλος μετά από 29 ματς, μειώνοντας το άτυπο ρεκόρ που είχε με τους 27 και πάλι με την Ζενίτ στο ματς του 7ου γύρου στην Ρωσία.

Όπως μπορεί κανείς εύκολα να καταλάβει, season low αμυντικά σε δεκάλεπτο αποτελούν και οι 5 της Ζενίτ στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε μία ομολογουμένως εντυπωσιακή επίδοση, αν σκεφτούμε πως μιλάμε για μία πολύ καλή ομάδα, όπως αυτή του Πασκουάλ.

Μάλιστα, ο τελευταίος τα είπα όλα με μία ατάκα, όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο.

”Αρχίσαμε καλά το παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο εξαφανιστήκαμε”

Σπανούλης: Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ “Kill Bill” της σεζόν – “Είμαστε Ολυμπιακός και πρέπει να παίζουμε με υπερηφάνεια” (video)

Ο Ολυμπιακός “έπνιξε” την Ζενίτ με Σπανούλη από τα… παλιά!

Eurohoops Show: Vol. 22: Συζήτηση με τον Μανώλη Παπαμακάριο για Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό κι όχι μόνο

Μπαρτζώκας: “Μας αφαιρεί ρυθμό το γεγονός ότι δεν παίζουμε στην Α1”

Πρίντεζης: “Θέλω να παίξω ακόμα έναν χρόνο”