ΤΣΣΚΑ: Παρέλαση στη Μαδρίτη και Ρεάλ σε… πρόβλημα (video)

2021-03-18T23:03:21+00:00 2021-03-18T23:14:45+00:00.

18/Mar/21 23:03

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με τους Ουίλ Κλάιμπερν και Μάικ Τζέιμς σε σπουδαία βραδιά “άλωσε” τη Μαδρίτη κερδίζοντας την Ρεάλ με 96-89.

Η ρώσικη του Έλληνα προπονητή ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την αναμέτρηση στη Μαδρίτη και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +20 στο τρίτο δεκάλεπτο και παρότι η Ρεάλ αντέδρασε, εκείνη κατάφερε να “αντέξει” και να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό με 96-89 στη “μάχη” που δίνει για να μην χάσει μία θέση στη πρώτη τριάδα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει ρεκόρ 19-10 και συνεχίζει στη δεύτερη θέση της κατάταξης, ενώ η Ρεάλ με 17-13 πλέον κινδυνεύει να βρεθεί εκτός playoffs αφού είναι μόλις 2 νίκες πάνω από τις ομάδες της οκτάδας.

Το ματς

Επιθετικό “πάρτι” στο πρώτο για ΤΣΣΚΑ!

Καλύτερα ξεκίνησε η ΤΣΣΚΑ και προηγήθηκε με 16-10 (στο 6′) χάρη σε 11 πόντους του Σενγκέλια, όμως η Ρεάλ ισοφάρισε σε 19-19 (στο 9′) με 8 πόντους του Ταβάρες και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-21 για τους Ρώσους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη κατάφεραν με επιμέρους σκορ 15-9 και τον Τζέιμς να έχει 11 πόντους με 3/3 τρίποντα να προηγηθούν για πρώτη φορά με +8 (38-30 στο 16′) δείχνοντας να ελέγχουν το ρυθμό. Η διαφορά πήγε και στους 14 (49-35 στο 19′) με τον Αμερικανό γκαρντ να πετυχαίνει και άλλο τρίποντο (4/4) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 55-41.

*το -14 της Ρεάλ στο ημίχρονο είναι η χειρότερη επίδοση στην εποχή Λάσο

Δεν έχασε από το +20 η ΤΣΣΚΑ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μαδρίτη ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα ακόμα επιμέρους σκορ 8-2 και να “εκτοξεύει” τη διαφορά στους 20 (63-43 στο 23′)! Η διαφορά έπεσε στους 9 (74-65 στο 28′) με την Ρεάλ να αντιδράει με δικό της επιμέρους σκορ 21-12 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 74-67.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Έλληνα προπονητή αύξησε στο διψήφιο και πάλι τη διαφορά (88-77 στο 36′) και έλεγχε και πάλι τον αγώνα ούσα κοντά σε ένα σπουδαίο διπλό. 2′ λεπτά πριν το φινάλε η Ρεάλ με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 90-85 και έδωσε στοιχεία “θρίλερ” στον αγώνα με τον Κοζέρ να φτάνει τους 14 πόντους, όμως τελικά η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε τη νίκη με 96-89.

Που κρίθηκε: Στην επίθεση της ΤΣΣΚΑ που είχε 16/34 δίποντα και 50% στα δίποντα (14/28), αλλά και στο γεγονός πως έκανε μόλις 6 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους (4/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Τζέιμς με 22 πόντους και 3 ασίστ, ο Βόιγκτμαν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Σενγκέλια με 14 πόντους και 2 κλεψίματα.

Για την Ρεάλ ο Ταβάρες ήταν καταπληκτικός με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-55, 67-74, 89-96.