Μπάγερν-Έφες: Ο Γκιστ σταμάτησε στην εκπνοή το σερί των Τούρκων

2021-03-19T22:44:56+00:00 2021-03-19T23:21:26+00:00.

19/Mar/21 22:44

Η Μπάγερν πέτυχε τεράστια νίκη-ανατροπή επί της Έφες Αναντολού με 80-79, με τον Τζέιμς Γκιστ να γίνεται ο μεγάλος πρωταγωνιστής, σταματώντας στην εκπνοή τον Σέιν Λάρκιν στην προσπάθεια του να δώσει τη νίκη και να συνεχίσει το σερί των οκτώ επιτυχιών που είχε ως το Μόναχο…

Ήταν ένα δραματικό, υπέροχο παιχνίδι που η Μπάγερν δεν παράτησε παρά το -13 στο πρώτο μέρος, γυρνώντας πολλές φορές το εις βάρος της σκορ. Ήταν η τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε ματς και χάρη σε αυτήν, έπιασε στη βαθμολογία την Έφες και την Αρμάνι στην τρίτη με ρεκόρ 19-11, σοκάροντας την ομάδα του Αταμάν που στο τέλος διαμαρτυρήθηκε έξαλλα για φάουλ πάνω στον Λάρκιν.

Η Έφες μετρούσε οκτώ σερί νίκες (και 11 στα τελευταία 12), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να επιβληθεί.

ΔΕΊΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΆ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Έφες ξεκίνησε με τη γνωστή ορμή της και με το καλημέρα ξέφυγε της Μπάγερν με 13-4, με τον Ροντρίγκ Μπομπουά να πετυχαίνει τους εννιά (3/3τριπ.) από αυτούς τους πόντους. Οι γρήγορες προσαρμογές που έκανε ο Τρινκιέρι ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση, με τον Ρέινολντς και τον Γκιστ να έρχονται από τον πάγκο με οκτώ πόντους (5+3) και να μειώνουν σε 18-20. Το τρίποντο του Άντερσον έκλεισε στην εκπνοή το δεκάλεπτο (18-23).

Ο Λάρκιν ήρθε από τον πάγκο και με δέκα σερί πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έδωσε και πάλι ώθηση στην ομάδα του, για το 33-25 στο 14′! Ούτε καν την αρωγή του πιο φορμαρισμένου παίκτη της, Βασίλιε Μίτσιτς, δεν χρειάστηκε η Έφες. Σκόραρε με γκολ φάουλ αμέσως μετά το κρεσέντο του Λάρκιν και έφερε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα του.
Οι δύο χαρισματικοί γκαρντ έβαλαν σχεδόν όλους τους πόντους της Έφες στη δεύτερη περίοδο (12 ο Λάρκιν, 9 ο Μίτσιτς) και η διαφορά έμεινε σε αυτά τα μεγέθη πριν ο Ζίπσερ με έμμεσο τετράποντο μειώσει στους εννιά στο ημίχρονο (37-46).

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Μπάγερν έχει αποδείξει πολλάκις πως είναι σκληρό “καρύδι”. Με ένα γρήγορα 7-0 από τα… αποδυτήρια, έφερε το ματς στους δύο πόντους κι έδωσε ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τα καλάθια του Σίλεϊ και το επιβλητικό παιχνίδι του Ρέινολντς έδωσαν μάλιστα προβάδισμα στην Μπάγερν με 54-53, ενώ η άμυνα της Μπάγερν έκλεισε σχεδόν υποδειγματικά τους διαδρόμους σε Λάρκιν και Μίτσιτς. Ό,τι δεν πήρε η Έφες από τους περιφερειακούς της, το κέρδισε από τους Μοερμάν και Ντάνστον που έδωσαν ένα +7 στην ομάδα του, πριν ο Λούτσιτς “χτυπήσει” ακριβώς στην εκπνοή του δεκαλέπτου με τρίποντο!

Το ματς έγινε ντέρμπι κι έτσι εξελίχθηκε. Η σκληροτράχηλη Μπάγερν δεν άφηνε την Έφες να ξεφύγει στο σκορ και όχι μόνο αυτό. Σταθερά με αποτελεσματικότητα στην άμυνα και με πολλές λύσεις δίπλα στον Ρέινολντς (Μπόλντγουϊν, Λούτσιτς, Ζίπσερ), η Μπάγερν καθήλωσε την Έφες και δύο λεπτά πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ με 77-73, κυριαρχώντας στο παρκέ, έτοιμη να κάνει την ανατροπή και την έκπληξη!
Τέσσερις πόντοι του Σανλί έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια, παρότι η Μπάγερν δεν άφηνε τον Λάρκιν και τον Μίτσιτς να σκοράρουν. Ο Γκιστ έβαλε μία βολή κι ο Λάρκιν έκανε… αίρμπολ στην επόμενη επίθεση αλλά οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το απρόσμενο δώρο κι ο Μίτσιτς έβαλε μπροστά την Έφες με 79-78, με 12 δευτερόλεπτα να μένουν στο χρονόμετρο.
Το ματς όμως είχε … ψωμί ακόμα. Ο Λούτσιτς κέρδισε φάουλ για τρεις βολές μέσα σε τρία δευτερόλεπτα κι έβαλε τις δύο, δίνοντας προβάδισμα στην Μπάγερν (80-79), 10” μακριά από το δραματικό φινάλε. Ο Λάρκιν πήρε την τελευταία προσπάθεια, προσπάθησε με αριστερό λέι απ να βάλει το καλάθι αλλά ο Τζέιμς Γκιστ του είπε “όχι”, δίνοντας την τεράστια νίκη στην Μπάγερν.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Μπαμπ 2, Μπόλντγουϊν 12, Κράμερ, Σίλεϊ 10 (2/2τριπ.), Ρέινολντς 14 (9ριμπ.), Λούτσιτς 18 (2/5τριπ.), Ζίπσερ 12, Γκιστ 6, Τζόνσον 2, Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς.
ΕΦΕΣ: Λάρκιν 16 (2/7τριπ., 4ας., 5λαθ.), Μπομπουά 14 (4/5 τριπ.), Σίνγκλετον, Μπαλμπάι, Σανλί 5, Πλάις, Μίτσιτς 19 (1.5τριπ.), Άντερσον 5, Ντάνστον 6, Σίμον 6.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Λούτσιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ κι ο παίκτης με τα πλέον καθοριστικά καλάθια για την Μπάγερν, αλλά αυτή η τάπα του Γκιστ (την οποία στη στατιστική έδωσαν στον Μπαμπ που ήταν κι αυτός μέσα στη φάση) ήταν έδωσε τη νίκη.

Που κρίθηκε:

Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ κι αυτό έγινε χάρη στην άμυνα της Μπάγερν. Στο δεύτερο μέρος καθήλωσε τους Λάρκιν, Μίτσιτς, δέχτηκε μόλις 33 πόντους και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 18-23, 19-23, 22-17, 21-16