ΤΣΣΚΑ: Άνετη νίκη με τον Ερυθρό Αστέρα και… αγκαλιάζει την τετράδα

2021-03-25T19:54:05+00:00 2021-03-25T20:27:42+00:00.

25/Mar/21 19:54

Η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 87-72 και ανέβηκε στις 20 νίκες, ούσα πολύ κοντά στο να εξασφαλίσει την μαθηματική της πρόκριση στα πλέι οφς.

Τις 20 νίκες έφτασε στην φετινή Ευρωλίγκα η ΤΣΣΚΑ, η οποία επικράτησε σχετικά άνετα του Ερυθρού Αστέρα με 87-72 και βρίσκεται όλο και πιο κοντά στην εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφς.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανεβηκε στο 20-10, ενώ ο Ερυθρός, ο οποίος βέβαια δεν έχει ελπίδες στην φετινή διοργάνωση, υποχώρησε στο 9-22.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα το ματς με βρέθηκε μπροστά με 31-19 στο δεκάλεπτο, ενώ λίγο μετά εκτόξευσε την διαφορά και στους 17 (43-26, 15’). Κάπου εκεί ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 50-39.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν για λίγο στους 8 (53-45, 22’), όμως η ΤΣΣΚΑ έβρισκε σταθερά τις λύσεις και ανέβασε το προβάδισμά της ξανά πάνω από τους 10. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και η περίοδος έκλεισε στο 71-59. Οι Σέρβοι μείωσαν στους 8 (74-66, 32’), όμως κάποθ εκεί οι Ρώσοι πάτησαν γκάζι και εκτόξευσαν ξανά την διαφορά, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 87-72.

Δεκάλεπτα: 31-19, 50-39, 71-59, 87-72.

Πού κρίθηκε:

Όταν ο Ερυθρός μείωσε σε 74-66 στο 32 το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ιτούδη ήταν κομβικό, καθώς οι Ρώσοι έκτοτε έκανα σερ΄13-6, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Σενγκέλια με 16 πόντους και Χάκετ με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίοι τον νικητών. Από την άλλη το ρεκόρ καριέρας του Νταβίντοβατς με 20 πόντους δεν ήταν αρκετό.