Έκανε τη “ζημιά” στην Ζαλγκίρις η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου! (video)

2021-03-25T21:58:31+00:00 2021-03-25T22:31:49+00:00.

25/Mar/21 21:58

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε τη μεγάλη “ζημιά” στη Ζαλγκίρις Κάουνας και την κέρδισε στην έδρα της με 88-81 αφήνοντας την ουσιαστικά εκτός playoffs.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπορεί να έχει αποκλειστεί από τα playoffs αλλά δεν είναι αδιάφορη, κάτι που φάνηκε και απόψε στο Κάουνας όπου κέρδισε την Ζαλγκίρις με 88-81 η οποία “καιγόταν” για τη νίκη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ζαλγκίρις με ρεκόρ 15-16 έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη της οκτάδας, ενώ η Μακάμπι με 12-17 θέλει να ολοκληρώσει όσο καλύτερα τη χρονιά.

Το ματς

Επέστρεψε από το -10 η Μακάμπι

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 12-5 (στο 5′) και με διψήφια διαφορά στη συνέχεια (18-8 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Μακάμπι πίσω με 26-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 12-4 μείωσαν σε 30-28 (στο 15′). Η Ζαλγκίρις κατάφερε να κρατήσει ένα μικρό προβάδισμα (37-35 στο 18′) με τον Χέις να φτάνει τους 17 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-38.

Έγινε “θρίλερ” στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι χαμηλός και τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ (53-50 στο 26′). Η τρίτη περίοδος έληξε με τους Ισραηλινούς μπροστά με 64-63 με τον Τζόουνς να φτάνει τους 11 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 12-6 προηγήθηκαν ξανά με 75-70 (στο 36′) και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. 2′ λεπτά πριν το φινάλε η Μακάμπι ισοφάρισε σε 79-79 με επιμέρους σκορ 9-5 και με τον Μπέντερ να έχει 14 πόντους.

Στο 1:30 η ομάδα του Σφαιρόπουλου με τρίποντο του Μπράιαντ πέρασε και μπροστά (82-81), ενώ ο Ζίζιτς στα 57′ έκανε το 84-81 και ο Ουίλμπεκιν “κλείδωσε” το διπλό στα 22′ με το 86-81. Τελικά η Μακάμπι πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 88-81!

Που κρίθηκε: Στο 38′ το σκορ ήταν 79-79 αλλά η Μακάμπι με επιμέρους σκορ 9-2 πήρε το μεγάλο διπλό με 88-81.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπέντερ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, ενώ καλό ματς έκαναν ο Τζόουνς με 13 πόντους, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ και ο Ουίλμπεκιν με 13 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-38, 63-64, 81-88.