Ρεάλ: “Απέδρασε” από τη Γαλλία και έκανε… βήμα πλέι οφ! (videos)

2021-03-25T22:43:13+00:00 2021-03-25T23:25:41+00:00.

25/Mar/21 22:43

Η Ρεάλ, μετά από ένα απίθανο ματς που κρίθηκε στο τέλος, πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Βιλερμπάν με 74-71 και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην οκτάδα.

Μετά από ένα σπουδαίο θρίλερ, η Ρεάλ πήρε τη νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν με 74-71 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στα πλέι οφ.

Τα πάντα κρίθηκαν στη ρουλέτα των βολών, με την Ρεάλ να είναι ψύχραιμη και τη Βιλερμπάν να αστοχεί σε δύο τρίποντα στην εκπνοή, τα οποία θα έστελναν το παιχνίδι στην παράταση.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ρεάλ ανέβηκε στο 17-13, ενώ η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 12-18.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 23-20, 37-32, 51-56, 71-74.

Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε τα ηνία, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-20, ενώ έφτασε ακόμα και στο +8 στη συνέχεια με 33-25 στο 17’. Η Ρεάλ κάπου εκεί αντέδρασε και μείωσε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-32.

Η Βιέρμπάν έφτασε στο (40-32), όμως η συνέχεια άνηκε στην Βασίλισσα, με τους Ισπανούς να τρέχουν ένα 2-15, για το 42-47 του 26’. Οι Γάλλοι πλησίασαν (48-50), όμως η Ρεάλ αντέδρασε και πάλι, κλείνοντας την περίοδο στο 51-56. Οι Γάλλοι έτρεξαν ένα 7-0, μετατρέποντας το 54-58 σε 61-58 στο 33’, με το παιχνίδι να γίνεται πλέον θρίλερ! Η Ρεάλ ανέκτησε τα ηνία και στο 39′ το σκορ ήταν 63-69, όμως η Βιλερμπάν είχε απαντήσεις, με το ματς να κρίνεται στις βολές. Ο Τόμπκινς στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το 71-74, Κόουλ και Κάουντι αστόχησαν σε τρίποντα για την ισοφάριση και η Βασίλισσα έφυγε από το Αστρομπάλ με το διπλό.

Πού κρίθηκε:

Οι βολές στο τέλος έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος, με την Ρεάλ να είναι ψύχραιμη και να παίρνει τη νίκη έτσι, βγάζοντας και την πολύτιμη άμυνα στην τελευταία κατοχή.