Η Φενέρ τελείωσε και τυπικά τον Ολυμπιακό

2021-03-26T21:36:22+00:00 2021-03-26T22:21:37+00:00.

26/Mar/21 21:36

sloukas_fener_olympiacos

Η Φενέρ ήταν ανώτερη και έφυγε με τη νίκη από το ΣΕΦ με σκορ 71-76, με τον Ολυμπιακό να βλέπεις και τις λίγες μαθηματικές ελπίδες του για πρόκριση να εξατμίζονται.

Τον πρόδωσε η κακή εκκίνηση!

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να καλύψει το χαμένο έδαφος στο δεύτερο μέρος και με 71-76 ηττήθηκε από την Φενέρ στο ΣΕΦ, για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. παρά την μείωση του σκορ στη τρίτη περίοδο.

Οι Τούρκοι ήταν ανώτεροι σε όλη σχεδόν την διάρκεια και έφτασαν εύκολα σε μία ακόμα νίκη, τελειώνοντας παράλληλα τις λιγοστές μαθηματικές ελπίδες των ερυθρολεύκων για πρόκριση στην οκτάδα. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές συνεχίζουν σε τροχιά playoffs με 19-12, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στις 14 νίκες σε 31 ματς.

Με αυτό τον τρόπο, η τουρκική ομάδα συνέχισε το μίνι σερί κόντρα στην ελληνική με 5 νίκες στα τελευταία ισάριθμα μεταξύ τους ματς. Για την 32η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην Βαλένθια (31/3, 22:00), ενώ η Φενέρ φιλοξενείται από την Μπάγερν στο Μόναχο (30/3, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Φενέρ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και με τον Ντουβερίογλου έφτασε στο 2-12, με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται σχεδόν 4′ για να σκοράρει. Οι Τούρκοι είχαν 10/13 δίποντα, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση (3/16 σουτ). Αυτό αποτυπώθηκε και στην συνέχεια, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-20, παρά το 7-20 στο 8′.

Σλούκας και Έλις προσπάθησαν για τον Ολυμπιακό, όμως η Φενέρ είχε επιβάλλει στον απόλυτο ρυθμό της για το 17-31 με ήδη 6 παίκτες να έχουν 4+ πόντους. Ο Ολυμπιακός αρκέστηκε μόνο στο να μειώσει δύο φορές στους 10 (25-35), πριν οι φιλοξενούμενοι κάνουν το 25-43, για να κλείσει το ημίχρονο στο 27-43, με τους ερυθρολεύκους να σκοράρουν μόλις 2 πόντους σε 3′.

Δεν είχε τις λύσεις

koufos

Το δεύτερο ημίχρονο και η αρχή του ήταν άλλη υπόθεση, με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι δεν έκανε στο πρώτο και με 9 πόντους του Βεζένκοφ έφτασε στο 39-45 με 12-2 επιμέρους. Η προσπάθεια δεν συνεχίστηκε, με την Φενέρ να πηγαίνει και πάλι πάνω από τους 10 (39-51), πριν δώσει σκορ ο Πρίντεζης (47-55). Ακόμα και έτσι, ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα με την λήξη του δεκαλέπτου, που ήταν να βρεθεί σε μονοψήφια διαφορά (49-58).

Η Φενέρ μπήκε δυνατά και έκανε το 51-66 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς πολύ νωρίτερα, όταν και έκανε το +17 (53-70). Με 4′ να απομένουν, το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ, με την ψαλίδα να μειώνεται καθώς κυλούσε ο χρόνος (71-74 στο -10”). Τελικά, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την Φενέρ να φεύγει με το ”διπλό” μετά το 71-76.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στην τρίτη περίοδο και έκανε ακόμα και το 39-45, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Βέσελι με 18 πόντους (7/9 σουτ, 4/4 βολές), 15 μέτρησε ο Πιερ, ενώ πολλές λύσεις έδωσε και ο Ο’Κουίν με 9. Για τον Ολυμπιακός, προσπάθησε με 15 ο Βεζένκοφ, με 16 ο Ζαν-Σαρλ και με 12 (5 ασίστ) ο Σλούκας.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76

Ολυμπιακός: Χάρισον, Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 9, Σπανούλης 6, Σλούκας 12, Βεζένκοφ 15, Πρίντεζης 7, Ζαν-Σαρλ 16, Τζένκινς 2, Κουφός, Έλις 4, ΜακΚίσικ

Φενέρ: Μπράουν 8, Γκούντουριτς 2, Μαχμούτογλου, Ο’Κουίν 9, Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 7, Πιερ 15, Μπαρτέλ 6, Βέσελι 18, Σιπάχι 5, Έντι, Ντουβεριόγλου 6