Αρμάνι Μιλάνο: Πέρασε στα playoffs, εδραιώνεται στην τετράδα!

2021-03-30T19:43:21+00:00 2021-03-31T00:03:04+00:00.

30/Mar/21 19:43

Η Αρμάνι δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Ερυθρό Αστέρα με 72-93 και να προκριθεί έτσι και μαθηματικά στα playoffs.

Συνεχίζει ακάθεκτη η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία πήρε τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 72-83, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 20-12 και είναι κοντά στο πλεονέκτημα έδρας ενόψει playoffs, στα οποία και έχουν ήδη προκριθεί, την ώρα που οι Σέρβοι συνεχίζουν την κακή πορεία με 9 νίκες και 23 ήττες.

Για την 33η αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Μακάμπι (1/4, 21:45), ενώ η Μιλάνο φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό (1/4, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Αρμάνι ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς με 0-10, δείχνοντας από την αρχή πως είναι το μεγάλο φαβορί για το ματς. Ο Ερυθρός αντέδρασε προς στιγμήν με τον Λόιντ, αλλά η περίοδος έκλεισε και πάλι στους 10 (12-22).

ΛεΝτέι και Ντατόμε έδειξαν τον δρόμο για τους Ιταλούς για το 12-27, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων (31-39), για να κλείσουν το ημίχρονο και πάλι με διψήφια διαφορά (36-47), με την υπογραφή του Πάντερ.

Σιλντς, Πάντερ και ΛεΝτέι ήταν όλα τα λεφτά για την Αρμάνι, η οποία στο τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά τελείωσε το ματς, όταν και προηγήθηκε με 51-75 στο 30′ με επιμέρους 15-28, την ώρα που οι Σέρβοι έμειναν απλά στις προσπάθειες των Λόιντ και Ντόμπριτς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπικά διαδικασία, με τους Ιταλούς τελικά να φεύγουν νικητές από το Βελιγράδι με το τελικό 72-93.

Πού κρίθηκε: Η Μιλάνο είχε το πάνω χέρι από την αρχή, αλλά το ”τελείωσε” στην τρίτη περίοδο με 52-75.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάντερ ήταν όλα τα λεφτά με 23 πόντους, ενώ 14-5 ασίστ είχε ο Σιλντς και 14-5 ριμπάουντ ο ΛεΝτέι. Για τον Ερυθρό, προσπάθησε με 22 ο Λόιντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 36-47, 51-75, 72-93

Ερυθρός: Χολ 7, Λόιντ 22, Ουσκόκοβιτς 5, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς, Ραντάνοφ, Ντόμπριτς 14, Σιμόνοβιτς 7, Κουρίντζα 7, Κούζμιτς 4, Ννοκό 4

Αρμάνι: Πάντερ 23, ΛεΝτέι 14, Μίτσοφ 4, Μορασκίνι 6, Ρολ 3, Ροντρίγκεζ, Ταρζέφσκι 9, Μπιλιγκά, Σίλντς 14, Μπρουκς 3, Χάινς 11, Ντατόμε 6