Εφές: Σκόρπισε το ΤΡΟΜΟ και στη Μαδρίτη! (videos)

2021-03-30T19:53:56+00:00 2021-03-30T21:41:29+00:00.

30/Mar/21 19:53

Η Αναντολού Εφές χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στην Μαδρίτη κέρδισε εύκολα και τη Ρεάλ με 108-83 και προκρίθηκε και μαθηματικά στα playoffs της Ευρωλίγκα διεκδικώντας ως φαβορί το πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και πανηγύρισε την 10η νίκη της στα 11 τελευταία ματς και μάλιστα τι νίκη μέσα στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ με το εντυπωσιακό 108-83, με το οποίο εξασφάλισε τη παρουσία της στα playoffs δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της regular season.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εφές με ρεκόρ 21-11 βρίσκεται στη τρίτη θέση και δύσκολα θα χάσει το πλεονέκτημα έδρας, ενώ η Ρεάλ με 18-14 παλεύει για την είσοδο της στα playoffs με μοιρασμένες πιθανότητες και θα υποδεχθεί και τον Ολυμπιακό (1/4).

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς στην Μαδρίτη!

Καλύτερα ξεκίνησε η Αναντολού Εφές και προηγήθηκε με 18-11 (στο 6′) έχοντας 4/5 τρίποντα και ο Σιμόν 11 πόντους με 3/3 τρίποντα. Η Ρεάλ αντέδρασε και μείωσε σε 20-18 (στο 8′) με το δίδυμο Γκαρούμπα – Ταβάρες να έχουν 11 πόντους και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συνεχώς ήταν κοντά στο σκορ και ισόπαλες με 29-29 (στο 15′). Μπορεί ο Λάρκιν να μην είχε πόντο (0/3 σουτ), όμως η Εφές προηγήθηκε με 38-37 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-41 για τους γηπεδούχους.

“Καθάρισε” το ματς η Εφές στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μαδρίτης ξεκίνησε με τους Μίτσιτς – Σανλί να παίρνουν “φωτιά” και την Εφές με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-8 να προηγείται για πρώτη φορά με +12 (62-50 στο 26′) επιβάλλοντας το ρυθμό της. Η διαφορά πήγε και στους 13 (66-53 στο 28′) με τους Τούρκους να έχουν μόλις 3 λάθη και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 76-64.

*Στο τέλος της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ο έξαλλος Πάμπλο Λάσο

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ Μαδρίτης είχε “καταρρεύσει” αφού η Εφές με νέο επιμέρους σκορ 13-5 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +20 (89-69 στο 34′) και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη. Η διαφορά 3′ πριν το τέλος πήγε και στους 25 (99-74) και στο τέλος οι Τούρκοι πήραν τη μεγάλη νίκη – πρόκριση με 108-83.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όπου η Εφές ήταν ήδη μπροστά με 76-64 και με επιμέρους σκορ 13-5 προηγήθηκε με +20 (89-69) “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη. Επίσης καθοριστικό σημείο ήταν και το τέλος της τρίτης περιόδου όπου η Ρεάλ είχε μειώσει στους 6, αλλά οι τρεις τεχνικές που δέχθηκε και οδήγησαν στην αποβολή του Πάμπλο Λάσο έφεραν την διαφορά και πάλι στους 12.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σανλί και πάλι ήταν καθοριστικός με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Σιμόν με 15 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ 2 κλεψίματα, ο Μίτσιτς με 13 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Σίνγκλετον με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Επίσης ο Σέιν Λάρκιν είχε 16 πόντους (8/8 βολές) και 5 ασίστ σκοράροντας μόνο στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-41, 64-76, 83-108