Μακάμπι: Πήρε τη ΜΑΤΣΑΡΑ και νίκη γοήτρου επί της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα

2021-03-30T21:25:22+00:00 2021-03-30T21:59:53+00:00.

Stelios Toromanidis

30/Mar/21 21:25

Σε έναν αναπάντεχα εκπληκτικό αγώνα, η αποκλεισμένη Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 99-94 έπειτα από παράταση την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, για το 2/2 φέτος. Όλα αυτά μπροστά σε 3.000 φιλάθλους!

Ο εξαιρετικός Άντε Ζίζιτς πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους (12/15 δίποντα), πήρε 8 ριμπάουντ και με σημαντικά καλάθια οδήγησε την ισραηλινή ομάδα στην σπουδαία νίκη γοήτρου για να ανεβεί στο 13-17 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Νίκολα Μίροτιτς (23 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και Κόρι Χίγκινς (20 πόντοι), όμως δεν έφταναν, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 23-9 ρεκόρ.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα με ένα κλικ εδώ

Διακύμανση αγώνα

Σε ένα εν τέλει ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο τόσο σε ποσοστά ευστοχίας (15/29 σουτ εντός πεδιάς η Μακάμπι Τελ Αβίβ, 15/32 η Μπαρτσελόνα), όσο και κατοχές (μόλις τρεις περισσότερες η Μπαρτσελόνα), η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε το προβάδισμα σχεδόν στο μεγαλύτερο μέρος του φτάνοντας την διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους (30-20) στο 14′ με δίποντο του πρώτου σκόρερ της μέχρι εκείνη την στιγμή του αγώνα Καλέιρο (9 πόντους).

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 37-29 στο 18′ έπειτα από τρίποντο του Ντόρσεϊ, όμως η Μπαρτσελόνα με ένα 9-2 επιμέρους σκορ χάρης τους Χίγκινς (5 πόντοι) και Οριόλα (4 πόντοι) μείωσε στον ένα πόντο (39-38) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να είναι εκπληκτική κάτω από το καλάθι, καθώς οι Ζίζιτς και Μπέντερ έφτασαν τους 20 και 11 πόντους αντίστοιχα για το 61-56 του 27′, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά στο σκορ λόγω του περιφερειακού παιχνιδιού των Χίγκινς (14 πόντοι) και Κούριτς (12 πόντοι). Με ένα μίνι σερί του Κάσπι που έγινε διψήφιος (11 πόντοι) η Μακάμπι διατήρησε την υπέρ της διαφορά (65-59) στο 30′.

Το +8 της ισραηλινής ομάδας (69-61) στο 31′, είχε την απάντηση των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με τον “δαιμονισμένο” Μίροτιτς να πετυχαίνει επτά συνεχόμενους πόντους ισοφαρίζοντας σε 72-72 στο 34′, ενώ παράλληλα έφτασε τους 19 και μαζί ξεπέρασε τους 2.000 στην καριέρα του, όσον αφορά την Ευρωλίγκα. Ο Ντέιβις με δίποντο έκανε το 74-76 στο 36′, με τις άμυνες από εκεί και πέρα να “σφίγγουν” και τις ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα σκορ. Ο Ουίλμπεκιν με 2/2 ελεύθερες βολές και ο Ζίζιτς με δίποντο έβαλαν μπροστά την Μακάμπι Τελ Αβίβ (78-76) στο 39′. Ο Καλάθης ισοφάρισε σε 78-78, ο Τζόουνς πραγματοποίησε το 80-78 για να ισοφαρίσει ο Χίγκινς σε 80-80 και να στείλει τον αγώνα σε παράταση.

Παράταση

Ίδιο σκηνικό και στην παράταση με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν “χέρι χέρι” στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα αν και ξεφυγε με 4 πόντους (90-86) στο 43′, τα δυο τρίποντα των “καυτών” Μπράιαντ και Ντόρσεϊ γύρισαν τον αγώνα (92-90) σχεδόν ένα λεπτό πριν το φινάλε. Οι δυο ελεύθερες βολές του Μίροτιτς έγραψαν το 92-92, ο
Ζίζιτς με “ηρωϊκό” καλάθι έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους 94-92, όμως ο Χίγκνς ισοφάρισε εκ νέου σε 94-94. Πέντε ελεύθερες βολές από τους Ουίλμπεκιν (από μια τεχνική ποινή του Μίροτιτς), Μπράιαντ και Μπλέιζερ έδωσαν την νίκη στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 99-94

Παίκτης Κλειδί

Ο “αφηνιασμένος” στον αγώνα, Άντε Ζίζιτς είχε 24 πόντους (12/15 δίποντα), 8 ριμπάουντ συγκεντρώνοντας 33 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σημειώνοντας δυο πολύ κρίσιμα καλάθια στο φινάλε του κανονικού αγώνα και της παράτασης.

Σημείο Κλειδί

Η πολύ καλή παρουσία που είχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ κοντά στο καλάθι (58,3% στα δίποντα) όντας πιο ψύχραιμη προς το φινάλε του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 19-14, 39-38, 65-59, 80-80 κ.α., 99-94.