H Φενέρ στραγγάλισε τη Μπάγερν και προκρίθηκε στα Playoffs

2021-03-30T21:55:02+00:00 2021-03-30T23:53:56+00:00.

30/Mar/21 21:55

Η Φενέρ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο “ντέρμπι” πρόκρισης της αγωνιστικής με 77-68 μέσα στο Μόναχο και εξασφάλισε μια θέση στα playoffs της Ευρωλίγκας

Ανώτερη εμφανίστηκε στο Μόναχο η Φενέρ και πήρε τη νίκη με 77-68, αποτέλεσμα που της εξασφαλίζει την παρουσία της στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας!

Οι Τούρκοι, οι οποίοι φάνταζε απίθανο στον πρώτο γύρο το να περάσουν στα playoffs, είχαν διψήφιο προβάδισμα στο τέλος και παρά τις προσπάθειες του Μπόλντγουϊν, η ομάδα του Κοκόσκοφ άντεξε και πήρε το διπλό, που την φέρνει και μαθηματικά στην οκτάδα.

Η Φενέρ ανέβηκε στο 20-12, ενώ η Μπάγερν έμεινε στο 19-13, ρεκόρ που την κρατάει στα φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση στα δύο εναπομείναντα ματς.

Μάλιστα με το τελικό 68-77 η Φενέρ κάλυψε και το -4 του πρώτου αγώνα (71-75), έχοντας πλεονέκτημα που μπορεί να της δώσει καλύτερο πλασάρισμα στα χιαστί ματς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (15-18, 10’), κατάσταση που δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της 34-35.

Η ομάδα του Κοκόσκοφ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στο +11 (42-53,29’), ενώ μετά το τρίτο δεκάλεπτο (44-53) η ομάδα του Κοκόσκοφ έφτασε ακόμα και στο +12. Ο Μπόλντγουϊν στη συνέχεια προσπάθησε να κάνει το κάτι παραπάνω, όμως δεν ήταν αρκετός. Έτσι στο τέλος του αγώνα η Φενέρ πήρε τη μεγάλη νίκη και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Δεκάλεπτα: 15-18, 34-35, 44-53, 68-77.

Πού κρίθηκε:

Οι μόλις 10 πόντοι που δέχθηκε η Φενέρ στην τρίτη περίοδο ήταν νούμερο κλειδί για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Παίκτης κλειδί:

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 21 πόντους, ο Βέσελι με 15 πόντους και ο Γκούντουριτς με 18

Για τους ηττημένους ο Μπόλντγουιν με 20 πόντους.