Ολυμπιακός: ΔΕΝ χάνει στην Ισπανία από Βαλένθια – Αρνητικό ρεκόρ στο τέταρτο δεκάλεπτο! (videos)

2021-03-31T23:56:09+00:00 2021-03-31T23:56:09+00:00.

31/Mar/21 23:56

Η Βαλένθια είχε το βαθμολογικό ενδιαφέρον, όμως ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος και πραγματοποιώντας μία από τις κορυφαίες φετινές του εμφανίσεις για τρία δεκάλεπτα πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην Ισπανία με 88-79.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί μετά την ήττα από την Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ να αποκλείστηκε και μαθηματικά από τα playoffs της Ευρωλίγκα, όμως στην Ισπανία απέναντι στη Βαλένθια ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακή και πήρε ένα μεγάλο διπλό με 88-79, δείχνοντας πως δεν επηρεάστηκε από τον αποκλεισμό και ότι θέλει να ολοκληρώσει τη χρονιά με το καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο Ολυμπιακός μάλιστα επέκτεινε ένα τρομερό σερί στο συγκεκριμένο γήπεδο καθώς μετά και την αποψινή επικράτηση δεν έχει ηττηθεί ποτέ ως φιλοξενούμενος της Βαλένθια στην Ιβηρική Χερσόνησο!

Για την ακρίβεια οι “ερυθρόλευκοι” σε πέντε αγώνες κόντρα στις γηπεδούχους “νυχτερίδες” μετρούσαν ισάριθμες νίκες (2004, 2011, 2014, 2017, 2020) και απόψε αύξησαν το σερί τους στο 6-0 όντας αήττητοι.

Παράλληλα ο Ολυμπιακός στο ίδιο ματς που ήταν εξαιρετικός για τρία δεκάλεπτα, πραγματοποίησε και τη χειρότερη αμυντικά φετινή του περίοδο σε ένα ματς καθώς στη τέταρτη με τη Βαλένθια δέχθηκε 36 πόντους, “σπάζοντας” το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ που ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο στη Πόλη (32 πόντοι) με την Αναντολού Εφές.