Σβεντ και Μίκι οδήγησαν τη Χίμκι στη νίκη επί της Βιλερμπάν

2021-03-31T22:12:38+00:00 2021-03-31T23:08:56+00:00.

31/Mar/21 22:12

Η Χίμκι πήρε τη νίκη απέναντι στην Βιλερμπάν στην παράταση με 87-85 και έφτασε στα 4 θετικά αποτελέσματα στην φετινή Ευρωλίγκα.

Την τέταρτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα κατέκτησε η Χίμκι, επικρατώντας στην παράταση της Βιλερμπάν με 87-85.

Η Βιλερμπάν έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο του Χάουαρντ, όμως στον έξτρα χρόνο η Χίμκι βρήκε λύσεις και πήρε τι θετικό αποτέλεσμα, ανεβαίνοντας στο 4-27. Από την άλλη η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 12-19.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ήταν κλειστό (20-22), όμως στην συνέχεια η Χίμκι πάτησε γκάζι και εκτόξευσε την διαφορά στους 15 (46-31) λίγο μετά το δεύτερο ημίχρονο (22’).

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-50, 30’). Ένα σερί 10-0 της Βιλερμπάν άλλαξε τα δεδομένα, με το παιχνίδι να είναι θρίλερ μέχρι το τέλος και το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Η Χίμκι έφτασε στο 75-72 στα 5’’ για το τέλος, όμως ο Χάουαρντ με τρίποντο έκανε το 75-75 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμπορεύονται, όμως στο τέλος ο Σβεντ και ο Μίκη ήταν εκεί και έβαλαν τη Χίμκι σε ρόλο οδηγού με 86-83 στα 8’’. Ο Κόουλ μείωσε (86-85), ο Μίκι έστειλε ξανά την ομάδα του στο +2 (87-85) και στο τέλος η Χίμκι πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-22, 42-31, 62-50,75-75, 87-85 (παρ.).

Πού κρίθηκε:

Οι βολές του Μίκι στο τέλος ήταν αυτές που έκριναν τα πάντα, με τη Βιλερμπάν να μην καταφέρνει να βρει σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα.