Το κίνητρο της Ρεάλ υπερίσχυσε του ισχνού Ολυμπιακού (videos)

2021-04-02T22:37:56+00:00 2021-04-02T23:29:41+00:00.

02/Apr/21 22:37

vezenkov

Η Ρεάλ ήθελε όσο τίποτα το ματς, το έδειξε και πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 72-63.

Το ήθελε πιο πολύ και το πήρε.

Η Ρεάλ ”καιγόταν” για νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό και τα κατάφερε, μετά το 72-63, για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, μένοντας παράλληλα ζωντανή για την οκτάδα με 19-14.

Όσο για τους Πειραιώτες, που έχουν πια 18 νίκες σε 33 ματς, δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί, όπως στην Βαλένθια, κυνηγώντας το σκορ από το πρώτο λεπτό, παρά την νέα εξαιρετική εμφάνιση του Βεζένκοφ.

Για την 34η -και τελευταία- αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από την Φενέρ (8/4, 20:45), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Χίμκι (9/4, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση (11-4) με τους Ντεκ-Λαπροβίτολα να κάνουν ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού. Το μεγάλο πρόβλημα στην ευστοχία (5/15 σουτ) συνεχίστηκε για τους ερυθρολεύκους (18-8), με τον Πρίντεζη να έχει 7 πόντους, αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-11.

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, με την παρουσία του Ταβάρες στο παρκέ να δίνει επιπλέον λύσεις σε άμυνα και επίθεση (27-16). Ο Βεζένκοφ σκόραρε, το ίδιο ο Κάρολ, η αστοχία δεν έφυγε και έτσι οι φιλοξενούμενοι έμειναν να κυνηγούν διψήφιες διαφορές, για το 36-26 του ημιχρόνου.

Δεν μπόρεσε

Ντεκ και Ταβάρες συνέχισαν να ”χτυπούν” στην ρακέτα του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα η Ρεάλ να ξεφύγει ακόμα και με 16 πόντους (49-33) παρά το 41-33, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, μένοντας στο 53-38, μετά από 30′ αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έκανε μία τελευταία προσπάθεια για επιστροφή, μείωσε σε 62-52 στο 35′, η Ρεάλ όμως δεν είχε όρεξη για αστεία, αντιθέτως είχε τις λύσεις -ειδικά από το τρίποντο- και τελείωσε το ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο, παρά το 69-60 στο 38′, για το 72-63.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 69-60 στο 38′, αλλά δεν είχε το χρονικό περιθώριο και τις δυνάμεις για το κάτι παραπάνω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντεκ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους-5 ριμπάουντ, όπως και ο Ταβάρες με 15-8. Για τον Ολυμπιακό, προσπάθησε με 22 ο Βεζένκοφ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-26, 53-38, 72-63

Ρεάλ: Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 3, Αμπάλντε 6, Λαπροβίτολα 7, Ρέγιες, Αλοσέν 4, Ντελ 18, Γκαρούμπα 2, Κάρολ 9, Ταβάρες 15, Τόμπκινς 3, Τέιλορ 3

Ολυμπιακός: Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7, Σπανούλης 7, Σλούκας 5, Βεζένκοφ 22, Πρίντεζης 7, Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 2, Κουφός 2, Έλις 4, ΜακΚίσικ 7

Μπαρτζώκας: “Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια”

Ολυμπιακός: Αφιλόξενη η Μαδρίτη σε μία ιστορική… εκτός έδρας σεζόν! (videos)