Βιλερμπάν: “Άλωσε” το Τελ Αβίβ με άμυνα για σεμινάριο!

2021-04-04T22:01:33+00:00 2021-04-04T22:01:33+00:00.

04/Apr/21 22:01

Σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την Ευρωλίγκα η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου φιλοξένησε την Βιλερμπάν και γνώρισε μία ακόμα εντός έδρας ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα αυτή τη φορά με 74-67.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου επέβαλλε το ρυθμό της, δεν κατάφερε να ελέγξει το ματς στη συνέχεια και με τους Γάλλους να παίζουν εξαιρετική άμυνα για 30 λεπτά δίκαια πανηγύρισαν ένα ακόμα μεγάλο διπλό στη φετινή Ευρωλίγκα με 74-67 και με τον Νόρις Κόουλ ηγέτη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βιλερμπάν με αυτή τη νίκη έπιασε στις 13 την Μακάμπι, αλλά έχει περισσότερες ήττες (20) από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (19) η οποία μάλιστα “χρωστάει” και ένα ματς.

Το ματς

Από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος για κάθε ομάδα

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχή με την Μακάμπι πάνω να προηγείται με 13-10 (στο 6′) και να κλείνει τη πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-4 και προβάδισμα 8 πόντων (22-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι Γάλλοι θέλησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 26-23 με επιμέρους σκορ 9-4 με τον Κόουλ ήδη να έχει 7 πόντους. Μάλιστα η Βιλερμπάν επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό της προηγήθηκε κιόλας με 37-34 και με αυτό το τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Καλύτεροι οι Γάλλοι στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μην μπορεί  να επιβάλλει το ρυθμό της και να παραμένει πίσω στο σκορ με 50-46 (στο 26′). Η διαφορά για τους Γάλλους πρώτη φορά έφτασε και στους 9 (55-46 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την Μακάμπι πίσω με 57-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κάνουν την ανατροπή μέσα από την άμυνα τους και αρχικά μείωσαν σε 62-56 (στο 35′). 2 λεπτά πριν το φινάλε οι Γάλλοι ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 12 (70-58) με επιμέρους σκορ 8-2 και έδειχναν να “κλειδώνουν” τη νίκη, αλλά η Μακάμπι μείωσε με 8-0 σε 70-66 στα 58” δευτερόλεπτα!

Τελικά ο Φολ με καλάθι στα 21” “καθάρισε” το ματς (72-66) για την Βιλερμπάν, που στο τέλος πανηγύρισε το διπλό με …!

Που κρίθηκε: Όταν δύο λεπτά πριν το τέλος η Βιλερμπάν με επιμέρους σκορ 8-2 ανέβασε το προβάδισμα της για πρώτη φορά στους 12 (70-58), διαφορά την οποία δεν κατάφερε να καλύψει ολοκληρωτικά η Μακάμπι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νόρις Κόουλ ήταν καθοριστικός με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν στη ρακέτα οι Φολ με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ και Γιαμπουσέλε με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Μακάμπι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν πολύ καλός με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 34-37, 48-57, 67-74.