Μακάμπι: Με πολυεργαλείο Ντόρσεϊ συνέτριψε τη παραδομένη Χίμκι! (video)

2021-04-06T18:32:28+00:00 2021-04-06T19:11:35+00:00.

06/Apr/21 18:32

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και του Τάιλερ Ντόρσεϊ σε εξ’ αναβολής παιχνίδι στο Τελ Αβίβ για την Ευρωλίγκα “διέλυσε” την ουραγό Χίμκι των 9 παικτών με 92-62.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή που πλέον συμπλήρωσε τα ματς που… χρωστούσε λίγες μέρες μετά την εντός έδρας ήττα από τη Βιλερμπάν, αντέδρασε και κέρδισε πάρα πολύ εύκολα του τραγικούς Ρώσους και έδωσε μία καλή προπόνηση για τη συνέχεια της σεζόν στο Ισραήλ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 14-19 και θα τερματίσει μακριά από τη πρώτη δεκάδα, ενώ η Χίμκι με 4-29 είναι ουραγός και τυπικά εδώ και πολύ καιρό.

Το ματς

“Πάρτι” από νωρίς στο Τελ Αβίβ

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά (18-7 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 22-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 15-6 “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +19 (37-18 στο 15′) και έδειχναν να “κλειδώνουν” τη νίκη από νωρίς. Το προβάδισμα των Ισραηλινών πήγε και στους 23 (43-20 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 28 (53-25) και την Χίμκι να είναι πραγματικά κακή, ενώ ο Ουίλμπεκιν είχε ήδη 13 πόντους με 4/4 σουτ!

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τη Μακάμπι να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και με νέο επιμέρους σκορ 14-2 ανέβασε τη διαφορά στους 40 πόντους (67-27 στο 26′)! Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη Χίμκι να μειώνει σε 73-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν δοκιμές με τη διαφορά να πηγαίνει πάλι στους 39 (87-48 στο 35′) και στο φινάλε η Μακάμπι πήρε την άνετη νίκη με 92-62.

Που κρίθηκε: Στη δεύτερη περίοδο όπου με συνολικό επιμέρους σκορ 31-13 η Μακάμπι “εκτόξευσε” το +10 (21-12) του πρώτου δεκαλέπτου σε +28 (53-25).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλμπεκιν με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ έκανε καλό ματς, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Ντόρσεϊ με 10 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Ζίζιτς με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ και ο Μπέντερ με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 53-25, 73-38, 92-62.