Ρεάλ: Προκρίθηκε στα playoffs με ΤΡΙΠΟΝΤΗ “καταιγίδα” στην Πόλη! (videos)

2021-04-08T21:25:39+00:00 2021-04-08T22:07:27+00:00.

08/Apr/21 21:25

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εξαιρετική στη Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Φενερμπαχτσέ και πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση στα playoffs με 93-67 και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της και τη θέση κατάταξη της.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έπαιζε τη… ζωή της στη Τουρκία για τη τελευταία αγωνιστική, αφού με ήττα έμενε ουσιαστικά εκτός playoffs, αλλά παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ πήρε το πολυπόθητο διπλό με το άνετο 93-67 και θα βρεθεί για 9η σερί χρονιά στην postseason της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον μετά το διπλό της Ρεάλ στη Πόλη και τη νίκη της στο πρώτο γύρο στη Μαδρίτη οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 20-14 με τη “Βασίλισσα” να έχει και το πλεονέκτημα από τους Τούρκους, ενώ θα περιμένουν πλέον να μάθουν τους αντιπάλους τους στα playoffs.

Το ματς

Αποφασισμένη από νωρίς η Ρεάλ!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ρεάλ και προηγήθηκε με 11-5 (στο 6′) και τον Λαπροβίτολα να έχει ήδη 5 πόντους με 2/2 σουτ. Η διαφορά πήγε και στο +11 (18-7 στο 8′) με τη “Βασίλισσα” να παίζει εξαιρετικά και η πρώτη περίοδος έληξε με τη Φενέρ 23-11!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Λάσο με νέο επιμέρους σκορ 10-2 “εκτόξευσαν’ τη διαφορά στους 20 (33-13 στο 13′) και χωρίς να έχει κάνει λάθος και με 6/12 τρίποντα έδειχνε από νωρίς να “κλειδώνει” τη πολυπόθητη νίκη. Η Φενέρ μείωσε σε 46-34 (στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-36.

Άνετα η Ρεάλ στα playoffs!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Πόλη ξεκίνησε με την Ρεάλ να προσπαθεί να διατηρήσει το διψήφιο προβάδισμα της και προς στιγμή να τα καταφέρνει (59-48 στο 26′). Η διαφορά ανέβηκε πάλι στους 13 (63-50 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Ρεάλ ξεκίνησε με σερί 7-0 σε 2′ λεπτά και “κλείδωσε” ουσιαστικά το διπλό ούσα μπροστά με +17 (74-57 στο 32′). Το σερί μεγάλωσε και στο 15-0 με την Φενέρ να μην μπορεί να αντιδράσει και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 25 (82-57 στο 34′) και όλα είχαν κριθεί. Στο τέλος η “Βασίλισσα” πανηγύρισε την εύκολη νίκη-πρόκριση στα playoffs με 93-67!

*Η Ρεάλ έκανε ρεκόρ στα εύστοχα τρίποντα με 19 που πέτυχε, με το προηγούμενο να είναι τα 18 κόντρα στη Γαλατά το 2015

Που κρίθηκε: Η Φενέρ έχοντας επιστρέψει από το -20 του πρώτου μέρους μείωσε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 67-57, αλλά σε 4′ λεπτά στη τέταρτη περίοδο με σερί 15-0 η Ρεάλ “καθάρισε” τη πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κοζέρ ήταν καθοριστικός με 20 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν ο Λαπροβίτολα με 18 πόντους, 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ντεκ με 19 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 36-49, 57-67, 67-93.