ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ξέσπασε στο τέλος και “κλείδωσε” την δεύτερη θέση! (videos)

2021-04-08T20:53:35+00:00 2021-04-08T22:33:08+00:00.

08/Apr/21 20:53

Η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι στο τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν με 88-70, κλειδώνοντας την δεύτερη θέση.

Η δεύτερη θέση ανήκει οριστικά στην ΤΣΣΚΑ, η οποία πήρε τη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν και στα πλέι οφ θα κοντραριστεί με την ομάδα που θα βρεθεί στην 7η θέση, καθώς ακόμα και σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Εφές (πρέπει να κερδίσει η Εφές στο Μιλάνο και να χάσει η ΤΣΣΚΑ από τον Παναθηναϊκό στο εξ αναβολής), οι Ρώσοι έχουν τον πρώτο λόγο.

Το ματς για τρία δεκάλεπτα ήταν κλειστό, όμως η ΤΣΣΚΑ στο τέταρτο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι, έπαιξε σπουδαία σε άμυνα και επίθεση και πήρε το θετικό αποτέλεσμα, φτάνοντας στις 23 νίκες.

Λούντμπεργκ με 23 και Έρικ με 21 ήταν οι κορυφαίοι, ενώ από την άλλη ο Γιαμπουσέλι είχε 23.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα, όπως δείχνει και το 18-15 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έφτασαν στο +14 (42-28, 18’), όμως ένα 8-0 των Γάλλων έκανε το σκορ της ανάπαυλας 42-36.

Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέλος του έφτασε να έχει ακόμα και το προβάδισμα (58-60,30′), όμως το τέλος του αγώνα ήταν ρωσική υπόθεση. Οι Μοσχοβίτες ανέβασαν ρυθμό και και με ένα επιμέρους σκορ 30-10 πήραν τον έλεγχο και έφτασαν στην εύκολη νίκη με 88-70.

Δεκάλεπτα: 18-15, 42-36, 58-60, 88-70.

Πού κρίθηκε:

Μετά το 62-66 στο 34 η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα σερί 18-0(!), καθαρίζοντας έτσι το παιχνίδι.

Παίκτης κλειδί:

Ο Λούντμπεργκ έχει πάρει για τα καλά την θέση του Μάικ Τζέιμς και απέναντι στη Βιλερμπάν βγήκε μπροστά, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του με 23 πόντους.