Ολυμπιακός: “Αντίο” στην σεζόν με νίκη επί της Χίμκι

2021-04-09T21:39:20+00:00 2021-04-09T22:31:33+00:00.

09/Apr/21 21:39

vezenkov

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την σεζόν με νίκη κόντρα στην Χίμκι (82-75).

Με νίκη ολοκλήρωσε την σεζόν στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός.

Οι ”ερυθρόλευκοι” νίκησαν πιο δύσκολα από ό,τι θα περίμενε κανείς την Χίμκι των μόλις 9 παικτών με σκορ 82-75, για την 34η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τον Βεζένκοφ να κάνει πάλι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ματς, με τον Χαραλαμπόπουλο να μετράει 10 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές κλείνουν στα… αρνητικά την χρονιά με 16-18, έχοντας μάλιστα 6 σερί νίκες κόντρα στους Ρώσους, οι οποίοι θέλουν να ξεχάσουν το 2020/21, αφού είχαν μόλις 4 νίκες σε 34 ματς!

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα του Βεζένκοφ (10 πόντοι), ο Ολυμπιακός είδε την Χίμκι να προηγείται με 9-13 με τον Καράσεφ, πριν ακολουθήσει ένα 10-0 (19-13) με μπροστάρη τον Χαραλαμπόπουλο (8 πόντοι) και τον Σπανούλη (6 ασίστ) Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να κλείνει την περίοδο με 24-18.

Το 33-25 έγινε γρήγορα 35-38 με τον ΜακΚόλουμ, πριν αντιδράσει ο Ολυμπιακός για να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τους Σλούκα και Κουφό να σκοράρουν συνεχόμενα. Ακόμα και στην ελάχιστη δυνατή τιμή της, η διαφορά ήταν υπέρ των ερυθρολεύκων στο ημίχρονο με 42-41.

Έκανε την δουλειά

spanoulis

O Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά για το 49-41, με την Χίμκι όμως να αποδεικνύεται πολύ σκληρά για να… πεθάνει, μειώνοντας σε 54-53 στο 27 με τον Καράσεφ. Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Πρίντεζης έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα για την ομάδα τους με 61-53, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-55, δείχνοντας να ”ξεκολλάει” με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +11 (69-58) και παρά τα 7′ που απέμεναν, έδειξαν ότι έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Καράσεφ και ΜακΚόλουμ προσπαθούσαν για μία φοβερή ανατροπή, το πάλεψαν (79-73), αλλά ήταν σχεδόν αδύνατο να γίνει κάτι τέτοιο, παρά το 12/20 τρίποντα. Το φινάλε βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 82-75.

Πού κρίθηκε: Στο τέλος της τρίτης περιόδου και στην τέταρτη, ο Ολυμπιακός ”καθάρισε” το ματς, παρά τα προβλήματα που του είχε βάλει η Χίμκι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν και πάλι εξαιρετικός με 20 πόντους-11 ριμπάουντ, 11-7 είχε ο Έλις, 14 ο Πρίντεζης, 10 οι Κουφός-ΧαραλαμπόπουλοςΜακΚίσικ και 9 ασίστ με 0/5 σουτ και 1/2 βολές ο Σπανούλης. Για την Χίμκι, πάλεψε με 14 ο Βιάλτσεφ, με 12 ο Καράσεφ και με 17 πόντους-7 ασίστ ο ΜακΚόλουμ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-41, 63-55, 82-75

Ολυμπιακός: Χάρισον, Χαραλαμπόπουλος 10, Λαρεντζάκης 1, Σπανούλης 1, Σλούκας 5, Βεζένκοφ 20, Πρίντεζης 14, Τζένκινς, Κουφός 10, Έλις 11, ΜακΚίσικ 10

Χίμκι: ΜακΚόλουμ 17, Καράσεφ 12, Ζάιτσεφ, Βιάλτσεφ 14, Μόνια 8, Βορόνοφ 8, Σαράποφ 4, Βαλίεφ 6, Πονκράσοφ 6