Ζενίτ: Αποστολή εξετελέσθη με Μακάμπι και τώρα… τελικός με Παναθηναϊκό!

2021-04-09T20:44:15+00:00 2021-04-09T23:53:44+00:00.

09/Apr/21 20:44

Η Ζενίτ πήρε τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι με 86-69 και πλέον το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό αποτελεί τελικό, καθώς με ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα θα είναι εκείνη που θα βρεθεί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Το πρώτο σκέλος της αποστολής που είχε η Ζενίτ εξετελέσθη, με την ομάδα του Τσάβι να επικρατεί της Μακάμπι με 86-69 και να θέλει μια ακόμα νίκη (στο εξ αναβολής με τον Παναθηναϊκό), προκειμένου να περάσει στα πλέι οφ.

Η Ζενίτ ήταν ανώτερη σε όλο το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο εκτόξευσε την διαφορά, παίρνοντας έτσι την εύκολη νίκη.

Πλέον η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στις 19 νίκες, όσες και η Βαλένθια, η οποία όμως έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Έτσι η νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό είναι επιτακτική ανάγκη για τους Ρώσους, προκειμένου να πάρουν εκείνοι την πρόκριση.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ζενίτ μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 25-15 και την ομάδα του Πασκουάλ να κυριαρχεί στο παρκέ. Η Μακάμπι αντέδρασε στη συνέχεια και μείωσε με το ημίχρονο να κλείνει εν τέλει στο 44-37.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά μειώθηκε και στους 5 (44-39), όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Ζενίτ. Η ομάδα του Πασκουάλ εκτόξευσε την διαφορά πάνω από τους 10, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 66-48, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ 86-69 και νίκη για την Ζενίτ.

Δεκάλεπτα: 25-15, 44-37, 66-48, 86-69.

Πού κρίθηκε:

Μετά το 52-46 στο 24 η Ζενίτ έτρεξε ένα σερί 12-0, καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη.