Παναθηναϊκός: Ιστορική μαύρη βραδιά στην Αγία Πετρούπολη (videos)

2021-04-12T21:21:00+00:00 2021-04-12T21:44:32+00:00.

12/Apr/21 21:21

papapetrou

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να περιορίσει τη Ζενίτ και γνώρισε μια από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας του, δεχόμενος μάλιστα 112 πόντους, νούμερο που είναι το μεγαλύτερο στην ιστορία του σε 40 λεπτά αγώνα!

Η αναμέτρηση στην Αγία Πετρούπολη θα μείνει στην ιστορία ως μια από τις χειρότερες στην ιστορία του Παναθηναϊκού, καθώς οι 112 πόντοι θα μείνουν ως μια από τις χειρότερες αμυντικές επιδόσεις των πρασίνων.

Συγκεκριμένα, μετά τους 114 πόντους που δέχθηκε από την Φορτιτούντο Μπολόνια το 2004, οι 112 είναι η δεύτερη χειρότερη στην ιστορία του! Μάλιστα, εάν αναλογιστούμε πως οι 114 πόντοι είναι μετά από διπλή παράταση, τότε η βραδιά στην Αγία Πετρούπολη είναι το χειρότερο 40λεπτο στην ιστορία των πρασίνων!

Η άλλη φορά που ο Παναθηναϊκός δέχθηκε περισσότερους από 110 ήταν οι 111 κόντρα στη Μπενετόν, επίσης το 2004, σε ένα ματς που επίσης είχε παράταση!

Σε ό,τι έχει να κάνει με την φετινή σεζόν, αυτή ήταν η δεύτερη φορά που ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 100, μετά την ήττα με 100-74, ενώ το 112-83 είναι και η πιο βαριά ήττα της σεζόν 2020-21.

Ιστορική βραδιά για τη Ζενίτ

Από την άλλη η Ζενίτ έζησε μεγάλες στιγμές, σε μια αναμέτρηση που θα θυμούνται για χρόνια οι άνθρωποί της.

Εκτός του ότι με αυτή τη νίκη η Ζενίτ προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα πλέι οφς, οι 112 πόντοι που σημείωσε είναι και η καλύτερη συγκομιδή στην ιστορία του συλλόγου στην κορυφαία διοργάνωση.