Μιλάνο – Μπάγερν: ΑΠΙΘΑΝΟ θρίλερ και…1-0 με ήρωα τον ΛεΝτέι! (videos)

2021-04-20T22:53:04+00:00 2021-04-20T23:26:15+00:00.

20/Apr/21 22:53

Σε ένα από τα κορυφαία παιχνίδια της σεζόν στην Ευρωλίγκα η Αρμάνι Μιλάνο με buzzer beater φόλοου του Ζακ ΛεΝτέι κέρδισε τη Μπάγερν με 79-78 και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs επιστρέφοντας μάλιστα από το -19.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα τα βρήκε πολύ σκούρα στο πρώτο εντός έδρας προημιτελικό απέναντι στους παίκτες του Αντρέα και παρότι βρέθηκε στο -19 στο 18′ και πίσω στο σκορ με 78-77 1,2” πριν το φινάλε βρήκε τη λύση στη λήξη με τον Αμερικανό φόργουορντ έπειτα από εξαιρετικό play στο τάιμ-άουτ και πήρε τη πολυπόθητη νίκη με 79-78.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον μετά το τρομερό πρώτο ματς της σειράς και το 1-0 των Ιταλών ακολουθεί στις 22/4 το game 2 στην ίδια έδρα με την Μπάγερν να αναζητάει το break.

Το ματς

Απίθανο πρώτο μέρος για Μπάγερν – Τραυματίστηκε σοβαρά ο Βάιλερ-Μπαμπ!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 8-8 (στο 6′) και την Μιλάνο να έχει ήδη 3 λάθη. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Βαυαρούς να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να προηγούνται με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Τρινκιέρι μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο και με επιμέρους σκορ 14-2 σε 6′ λεπτά απέκτησε προβάδισμα 14 πόντων (32-18 στο 16′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Η διαφορά έφτασε και στους 19 (40-21 στο 18′) με τους Ιταλούς να έχουν μόλις 3 ασίστ με 5 λάθη και 6/24 σουτ και την Μπάγερν να είναι απολαυστική και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-27.

“Θρίλερ” στο φινάλε

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά αλλά τη Μπάγερν αν διατηρεί ένα μεγάλο διψήφιο προβάδισμα (64-49) και τη τρίτη περίοδος να κλείνει με τη Μιλάνο πίσω με 63-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μεσίνα εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους και με επιμέρους σκορ 12-3 μείωσαν σε 67-65 (στο 35′) και έβαλαν “φωτιά” στο ματς επιστρέφοντας από το -19 του 18′! Η Μπάγερν απάντησε με επιμέρους σκορ 6-2 και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 6 (73-67 στο 37″) και έδειχνε να παραμένει το φαβορί για τη νίκη.

Στο 39′ ο Χάινς μείωσε σε 74-72 και στη συνέχεια ο ΛεΝτέι ισοφάρισε σε 74-74 και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στα 56” ο Γκιστ αστόχησε από τη γραμμή των βολών με 0/2 και ο Σέρχι στα 36” έβαλε μπροστά τη Μιλάνο με 77-74 με τρίποντα κάνοντας την ολική ανατροπή! Ο Μπόλντουϊν στα 32” μείωσε σε 77-76 με 2/2 βολές και μετά από άστοχο σουτ του Ντιλέινι ο Πάντερ στα 1,2” έκανε φάουλ δίνοντας βολές στον Γκιστ. Ο Αμερικανός με 2/2 έβαλε μπροστά τη Μπάγερν με 78-77, όμως ο ΛεΝτέι με ένα απίθανο φόλοου στη λήξη μετά από τάιμ-άουτ έκρινε το θρίλερ με 79-78!

Που κρίθηκε: Στο απίθανο πλέι του Μεσίνα με 1,2” να μένουν για τη λήξη μετά από τάιμ-άουτ όπου ο ΛεΝτέι με φόλοου χάρισε τη νίκη στη Μιλάνο.

Παίκτης-κλειδί: O Ζακ ΛεΝτέι που εκτός από το νικητήριο καλάθι είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ήταν ο καλύτερος της Μιλάνο στο game 1.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78.