ΤΣΣΚΑ: Χάκετ και Κλάιμπερν “καθάρισαν” την Φενέρ του μοναχικού ΝτεΚολό (videos)

2021-04-21T20:57:11+00:00 2021-04-21T22:55:30+00:00.

21/Apr/21 20:57

Η Φενέρ άντεξε για τρία δεκάλεπτα στη Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη με 92-76, για το 1-0 στη σειρά!

Μπροστά σε 4.000 θεατές, η ΤΣΣΚΑ έκανε το πρώτο βήμα για το Final Four, κερδίζοντας την Φενέρ με 92-76.

Η τουρκική ομάδα χωρίς τον Κοκόσκοφ στον πάγκο, αλλά και τους Βέσελι, Πιερ, Ουλάνοβας, Ντίξον, Έντι εκτός, έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, κυρίως με τον Ντε Κολό των 27 πόντων, όμως στην τέταρτη περίοδο παραδόθηκαν.

Η ομάδα του Ιτούδη είχε σε μεγάλο βράδυ τους Χάκετ-Κλάιμπερν με 40 συνολικά πόντους, με το επιμέρους 28-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο να δίνει τη νίκη και μάλιστα με +16, με το τρίποντο (14/30-46,7%) και τα ριμπάουντ (32 έναντι 17) να είναι τα ”κλειδιά”.

Η συνέχεια θα δοθεί και πάλι στη Μόσχα (23/4, 20:00), με την σειρά να μεταφέρεται στη Πόλη (28/4, 20:45), ενώ αν χρειαστεί Game 4, θα γίνει και αυτό εκεί (30/4, 20:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

H εξέλιξη: H Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα το ματς με τον Ντε Κολό (10-13), με τον Χάκετ να ανεβάζει στροφές την ΤΣΣΚΑ (15-13). Ο Ντε Κολό όμως είχε κέφια (14 πόντοι) και έκανε το 15-21, με τους Λούντμπεργκ-Στρέλνιεκς να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 28-23.

Ο Κλάιμπερν ήταν όλα τα λεφτά και με 10 πόντους έστειλε την ΤΣΣΚΑ στο +13 (40-27). Ο Ντε Κολό όμως ήταν μία ομάδα μόνος του και φτάνοντας τους 22 πόντους, μείωσε σε 45-42, με τους γηπεδούχους να πατάνε το γκάζι με τον Χάκετ για το 53-44 του ημιχρόνου.

Ντε Κολό και Χάκετ ήταν ένα ιδιαίτερο ζευγάρι αντιπάλων, με την Φενέρ να βρίσκει της λύσεις με το δίδυμο Γκούντουριτς-Μπράουν και να ισοφαρίζει σε 64-64 (από 58-51) στο 28′, πριν ο Ντε Κολό υπογράψει το προσπέρασμα της Φενέρ στο 30′ με 64-66.

Η ΤΣΣΚΑ βγήκε πιο αποφασισμένη και διψασμένη στην τέταρτη περίοδο και από το 67-68, έφτασε στο 84-70, με τους Αντόνοφ-Χάκετ-Kλάιμπερν να δίνουν το σύνθημα. Με τους Ρώσους να ελέγχουν το ματς, στο 38′ και με το σκορ στο 87-73, φάνηκε να τελειώνει το ματς, όπως αποδείχθηκε με το τελικό 92-76.

Πού κρίθηκε: Από το 67-68, η ΤΣΣΚΑ πήγε στο 84-70 και κάπου εκεί έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς, παρά τα σχεδόν 4′ που υπήρχαν ακόμα στο ρολόι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάκετ ήταν όλα τα λεφτά με 20 πόντους-3 ασίστ και πολλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, όπως και ο Κλάιμπερν με 20-5. 12 (10 ριμπάουντ) μέτρησε ο Βόιγκτμαν και 9 ο Αντόνοφ.

Για την Φενέρ, ο Ντε Κολό ήταν συγκινητικός με 27 πόντους, ενώ 12 είχε ο Μπράουν, 11 (6 ριμπάουντ) ο Ο’Κουίν και 11 ο Γκούντουριτς.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-44, 64-66, 92-76

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 7, Κομένκο, Χίλιαρντ, Ούκχοφ 6, Χάκετ 20, Αντόνοφ 9, Στρέλνιεκς 6, Βόιγκτμαν 12, Κλάιμπερν 20, Σενγκέλια 6, Κουρμπάνοφ 2, Έρικ 4

Φενέρ: Μπράουν 12, Πέρεζ, Γκούντουριτς 11, Μαχμούτογλου, Ο’Κουίν 11, Μπιμπέροβιτς 9, Ντε Κολό 27, Μπαρτέλ 6, Σιπάχι, Τσαντάρ, Ντουβερίογλου