H Εφές ΣΚΟΡΠΙΣΕ την Ρεάλ και βλέπει Final Four (videos)

2021-04-22T20:48:35+00:00 2021-04-22T23:22:39+00:00.

22/Apr/21 20:48

Η Εφές έκανε πάρτι απέναντι στην Ρεάλ, επικρατώντας άνετα με 91-68 και κάνοντας στο… ρελαντί το 2-0 στη σειρά.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το δεύτερο ματς της σειράς ανάμεσα σε Εφές και Ρεάλ, με τους Τούρκους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να φτάνουν άνετα στο 2-0 στη σειρά (91-68), φτάνοντας πλέον μια ανάσα από το Final Four!

Η Ρεάλ, η οποία δεν είχε τον Έντι Ταβάρες στην διάθεσή της, δεν μπόρεσε να κοντράρει ποτέ τους Λάρκιν και Μίτσιτς, οι οποίοι έμοιαζαν να μην έχουν αντίπαλο και έφτασε έτσι άνετα στο τελικό +23.

Το μοναδικό που μπορεί να κρατήσει η Ρεάλ είναι η ελπιδοφόρα παρουσία του Τρίσταν Βούκτσεβιτς, ο οποίος σκόραρε τους πρώτους του 7 πόντους της καριέρας του στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά (10-9), η Εφές ήταν η μοναδική ομάδα στο γήπεδο. Οι Τούρκοι, με Μίτσιτς και Λάρκιν να κάνουν τα… δικά τους, πήραν τον έλεγχο και εκτόξευσαν την διαφορά, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 22-13.

Στη συνέχεια η διαφορά παγειώθηκε στους 10+ πόντους, με την Εφές να μην πατάει γκάζι, αλλά να μην χρειάζεται κιόλας, καθώς ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 44-32, με την Ρεάλ να αναλώνεται σε πολλά τρίποντα, ενώ στην άμυνα δεν μπορούσε να αναχαιτήσει τους γηπεδούχους.

Η τρίτη περίοδος ήταν ακόμα πιο… περίπατος. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 (65-45, 30’) με τα πάντα να έχουν κριθεί προ πολλού. Έτσι η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με την Εφές να φτάνει εν τέλει στη νίκη με 91-68 και στο 2-0.

Δεκάλεπτα: 22-13, 44-32, 65-45, 91-68.