Μιλάνο: Με Πάντερ οδηγό “αγκαλιάζει” το Final-4! (videos)

2021-04-22T22:40:12+00:00 2021-04-22T23:27:53+00:00.

22/Apr/21 22:40

Η Μιλάνο ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο του game 2 στην Ιταλία απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου και με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ κέρδισε με 80-69 και πλέον απέχει μία νίκη από την επιστροφή της σε Final-4 ξανά μετά το 1992.

Όλα δείχνουν πως ο τρόπος που η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κέρδισε το game 1 άλλαξε τη ψυχολογία της, αφού κυριάρχησε πλήρως κόντρα στους παίκτες του εκνευρισμένου Αντρέα Τρινκιέρι και πανηγύρισε σχετικά εύκολα το 2-0 και βρίσκεται πραγματικά μία… ανάσα από το πρώτο Final-4 της ιστορίας στη σύγχρονη Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για τρίτο παιχνίδι της σειράς και το πρώτο στο Μόναχο (28/4) όπου η Μιλάνο με νίκη θα πανηγυρίσει τη πρόκριση στο Final-4, ενώ σε περίπτωση επικράτησης της Μπάγερν θα υπάρξει και game 4 στις 30/4.

Το ματς

Τρομερό πρώτο δεκάλεπτο για Μιλάνο!

Παρά το αρχικό 0-5 της Μπάγερν (στο 2′) η Μιλάνο αντέδρασε με ένα εντυπωσιακό 20-0 σερί και με 10 πόντους του Πάντερ (3/4 σουτ) προηγήθηκε με 20-5 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-12 και τους φιλοξενούμενους να καλούνται να κάνουν ανατροπή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Μεσίνα έκαναν νέο αυτή τη φορά επιμέρους σκορ 8-2 και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με +20 (34-14 στο 14′) με τους Γερμανούς να έχουν 1 ασίστ (!), 4 λάθη και 4/15 σουτ. Ο Πάντερ με νέο τρίποντο (3/3) έκανε το σκορ 40-18 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να μειώνει σε 47-29 και τον Μπόλντουϊν να έχει 10 πόντους.

Πάλεψε για την ανατροπή η Μπάγερν αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο του game 2 στο Μιλάνο ξεκίνησε με την Μπάγερν να βελτιώνεται σημαντικά αμυντικά και δεχόμενη 8 πόντους σε περίπου 8′ λεπτά να μειώνει σε 55-48 (στο 28′) με τον Μπόλντουϊν να φτάνει τους 15 και να επιστρέφει από το -22.  Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 65-53 και να είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, αφού οι Βαυαροί είδαν τον Αντρέα Τρινκιέρι να αποβάλλεται μετά από τεχνική ποινή που δέχθηκε.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιταλοί έκαναν σωστή διαχείριση του προβαδίσματος τους και ήταν μπροστά με 76-63 (στο 36′) όντας “αγκαλιά” με το 2-0. 2′ λεπτά πριν το φινάλε η Μπάγερν μείωσε σε 77-69 αλλά ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχος της και στο τέλος η Μιλάνο πήρε τη τεράστια νίκη με 80-69!

Που κρίθηκε: Στην έναρξη του αγώνα η Μπάγερν προηγήθηκε με 5-2 στο 2′, αλλά η Μιλάνο αντέδρασε με απίθανο σερί 20-5 και “έχτισε” μία διαφορά η οποία ξεπέρασε και τους 20 πόντους και δεν άφησε περιθώριο ουσιαστικής αντίδρασης στους Βαυαρούς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέβιν Πάντερ ήταν εξαιρετικός για τη Μιλάνο έχοντας 20 πόντους με 5/10 σουτ και 8/8 βολές, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Σέρχι με 13 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα και ο ήρωας του πρώτο ματς ΛεΝτέι με 10 πόντους (4/6 σουτ), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για τη γερμανική ομάδα ο μόνος που πραγματικά πάλεψε για την ανατροπή ήταν ο Μπόλντουϊν με 23 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 47-29, 65-53, 80-69.