ΤΣΣΚΑ: Χάκετ και Σενγκέλια την στέλνουν… Κολωνία! (videos)

2021-04-23T21:02:42+00:00 2021-04-23T22:39:36+00:00.

23/Apr/21 21:02

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρά τι δικά της προβλήματα εκμεταλλεύτηκε τις τεράστιες απουσίες της Φενέρ και στο Game 2 της σειράς και με το άνετο 78-67 πανηγύρισε το 2-0 και βρίσκεται μία νίκη μακριά από το Final-4 της Ευρωλίγκα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε μία πολύ δύσκολη σεζόν δείχνει πως πρέπει να “αυτοκτονήσει” για να χάσει το εισιτήριο για το όγδοο συνεχόμενο Final-4 της ιστορίας της, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα και στον δεύτερο προημιτελικό στη Ρωσία κόντρα στην ελλιπέστατη Φενερμπαχτσέ με το τελικό 78-67 να το υπογράφουν οι καθοριστικοί Χάκετ και Σενγκέλια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον στο τρίτο παιχνίδι της σειράς στις 28/4 η Φενέρ θέλει νίκη για να μείνει ζωντανή και να έχουμε και game 4 στις 30 Απριλίου, ενώ σε περίπτωση που γίνει το 3-0 με ρωσικό break η ΤΣΣΚΑ θα πανηγυρίσει τη πρόκριση στο Final-4 της Κολωνίας.

Το ματς

“Ξύπνησε” στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ και με 2/2 τρίποντα και 6 ασίστ σε 6′ λεπτά προηγήθηκε με 13-9. Η διαφορά πήγε και στους 5 (18-13 στο 8′) για τους Ρώσους και η πρώτη περίοδος έληξε την Φενέρ να κάνει την ανατροπή με επιμέρους σκορ 12-5 και να προηγείται με 25-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η άμυνα της ομάδας του Ιτούδη βελτιώθηκε και δεχόμενη 12 πόντους σε 8′ λεπτά πήρε και πάλι το προβάδισμα με 43-37 (στο 18′) με τον Χάκετ να έχει 10 πόντους με 3/3 τρίποντα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-42 και την Φενέρ να δείχνει πως χάνει τον έλεγχο του ρυθμού.

Το “καθάρισε” με την άμυνα η ΤΣΣΚΑ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μόσχα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες πραγματικά να είναι κακές και άστοχες επιθετικά και να έχουν σκοράρει μόλις 6 πόντους συνολικά σε 6 λεπτά (52-46 στο 26′). Οι Τούρκοι με 5-0 σερί και τον Γκούντουριτς να είναι φοβερός (23 πόντους με 4/5 τρίποντα) μείωσαν σε 52-51 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +8 (67-59) 4′ λεπτά πριν το φινάλε και οι έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Στο 38ο λεπτό η Φενέρ δεν μπορούσε να μειώσει το σκορ ήταν 75-65 και στο τέλος η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε το 2-0 με 78-67.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία κράτησε την Φενέρ στους 12 πόντους στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σενγκέλια ήταν εξαιρετικός με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε και απόψε ο Ντάνιελ Χάκετ με 14 πόντους, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55, 78-67.

Ιτούδης: “Είμαι ένας από τους μεγαλύτερους θαυμαστές των παικτών μου”

itoudis_cska

Ο Δημήτρης Ιτούδης ήταν απόλυτα ικανοποιημένος από τη νοοτροπία των παικτών του και στις δηλώσεις του μετά τη νίκη της ΤΣΣΚΑ επί της Φενέρμπαχτσε δήλωσε… θαυμαστής τους.

Αναλυτικά:

“Προφανώς και είναι καλό να προηγούμαστε με 2-0 στη σειρά. Όσον αφορά το παιχνίδι, υπήρχε μια τεράστια επιθυμία και από τις δύο ομάδες, για να προστατέψουν τη ρακέτα τους, πολλές αλλαγές και ο ρυθμός έπεσε λίγο. Είχε να κάνει περισσότερο με δύσκολες αποφάσεις και διάβασμα των φάσεων από σπουδαίους παίκτες. Θα είμαι πάντα ένας από τους μεγαλύτερους θαυμαστές τους! Μου άρεσε ο τρόπος προσέγγισης του παιχνιδιού, μου άρεσε η καρδιά και η αποφασιστικότητα. Είμαι ο προπονητής τους και ταυτόχρονα είμαι και ο μεγαλύτερος θαυμαστής των παικτών μου! Το λέω ξεκάθαρα ότι αξίζουν όλα τα συγχαρητήρια”.