Την Ρεάλ να την ΣΕΒΕΣΑΙ! Απίστευτη ανατροπή και 1-2 με Εφές (videos)

2021-04-27T20:47:57+00:00 2021-04-27T21:36:43+00:00.

27/Apr/21 20:47

Η Ρεάλ Μαδρίτης με μία απίθανη ανατροπή από το -14 στο 36′ και χωρίς τον Ουόλτερ Ταβάρες “λύγισε” την Αναντολού Εφές με 80-76 και έμεινε “ζωντανή” στην μάχη των playoffs, αποδεικνύοντας πόσο βαριά φανέλα διαθέτει!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπορεί να βρέθηκε στο -15 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο -14 στο 32′, όμως με ένα απίθανο σερί 16-0 στα τελευταία περίπου 4′  λεπτά και “πιάνοντας στον ύπνο” την Εφές με 7 εύστοχα τρίποντο στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφερε με μία μεγάλη ανατροπή να μείνει ζωντανή στη σειρά και να μειώσει σε 2-1 με το αποψινό 80-76.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στη Μαδρίτη στις 29/4 για το τέταρτο ματς της σειράς, όπου είναι do or die για τη Ρεάλ, αφού αν η Εφές κάνει το break παίρνει και τη πρόκριση.

Το ματς

+10 από το ημίχρονο για Εφές

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με την Εφές να έχει 3/10 σουτ η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μικρό προβάδισμα από νωρίς με 10-8 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν σε 15-15 με τον Μίτσιτς να έχει ήδη 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Μπομπουά (11 πόντους με 3/3 τρίποντα) έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (27-17 στο 14′). Οι Ισπανοί αντέδρασαν και με σερί 7-0 μείωσαν σε 27-24 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-28.

Η ανατροπή της χρονιάς από την Ρεάλ!!!

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στη Μαδρίτη ξεκίνησε με την Αναντολού Εφές να ελέγχει πλήρως το ρυθμό και να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα της με 55-40 (στο 27′) έχοντας τους Μίτσιτς (22 πόντους) και Μπομπουά (14 πόντους) κορυφαίους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Ρεάλ να μειώνει σε 58-48 και να καλείται σε μία μεγάλη ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι έκαναν μικρό σερί 4-0 και προηγήθηκαν ξανά με +14 (62-48 στο 32′), όμως η Ρεάλ έκανε μία τελευταία προσπάθεια και μείωσε σε 64-55 (στο 33′). 4‘ λεπτά πριν το φινάλε η Εφές είχε και πάλι διψήφιο προβάδισμα (76-64) και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί.

Με ένα απίστευτο ξέσπασμα από το πουθενά πραγματικά η Ρεάλ έκανε ένα τρομερό σερί 14-0 (!) και προηγήθηκε μετά από πάρα πολλή ώρα με 78-76 50” πριν το τέλος! Ένα λάθος του Μίτσιτς και ένα καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ έκαναν το σκορ 80-76 και τελικά η Ρεάλ πανηγύρισε μία τεράστια νίκη μειώνοντας το σκορ της σειράς σε 2-1…

Που κρίθηκε: Στο 36′ το σκορ ήταν 76-64 υπέρ της Εφές όμως η Ρεάλ με ένα τρομερό 16-0 σερί πήρε τη νίκη και “σόκαρε” τους Τούρκους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιουλ ήταν ο ηγέτης της Ρεάλ με 20 πόντους (4/7 τρίποντα), 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Γκαρούμπα με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-38, 48-58, 80-76.