Μπάγερν: Με ΤΡΟΜΕΡΟ Λούτσιτς έμεινε… ζωντανή! (videos)

2021-04-28T22:57:52+00:00 2021-04-28T23:31:55+00:00.

28/Apr/21 22:57

Η Μπάγερν Μονάχου μπορεί να ήταν με τη πλάτη στο τοίχο όμως με σπουδαία άμυνα και πρωταγωνιστή τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς κέρδισε στη Γερμανία την Αρμάνι Μιλάνο με 85-79 και μείωσε στη σειρά των playoffs της Ευρωλίγκα στο 2-1.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι γνωρίζοντας ότι με ήττα από την Μιλάνο απόψε θα έμενε αποκλειόταν τα έδωσε όλα όπως και στο game 1 της σειράς, αλλά κατάφερε να χαμογελάσει στο τέλος με το απόλυτα δίκαιο 85-79 και παρέμεινε ζωντανή.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον με την Μπάγερν Μονάχου να μειώνει σε 2-1 νίκες στη πρώτη συνολικά φετινή της επικράτηση κόντρα στους Ιταλούς, η σειρά οδηγείται σε game 4 και πάλι στο Μόναχο στις 30/4 με την Μιλάνο αν κερδίζει να προκρίνεται στο Final-4 της Κολωνίας. Αν οι Βαυαροί ισοφαρίσουν τότε θα υπάρξει και πέμπτο και τελευταίο ματς στην Ιταλία.

Το ματς

Προβάδισμα από νωρίς για Μπάγερν

Η πρώτη περίοδος στο Μόναχο ήταν παράσταση για ένα ρόλο από τους γηπεδούχους οι οποίοι με εξαιρετική άμυνα πήραν προβάδισμα από νωρίς με 14 πόντους (23-9)!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ισορρόπησε τη κατάσταση και με επιμέρους σκορ 16-6 μείωσε αρχικά σε 29-25 (στο 15′) βελτιώνοντας την εικόνα της, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να διατηρεί το προβάδισμα της με 39-35 έχοντας 3/4 τρίποντα ένα 4/15 των Ιταλών.

Πάλεψε από το -18 η Μιλάνο αλλά… 2-1!

Το δεύτερο ημίχρονο του game 3 στο Μόναχο ξεκίνησε με την Μπάγερν με επιμέρους σκορ 16-3 να ανεβάζει και πάλι το προβάδισμα της σε διψήφια επίπεδα και για πρώτη φορά στο +17 (55-38 στο 26′) και να δείχνει πόσο πολύ ήθελε τη νίκη. Η διαφορά πήγε και στους 18 (60-42 στο 28′) με την Μιλάνο να είναι κακή επιθετικά και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 64-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μιλάνο έκανε τη προσπάθεια για μία μεγάλη ανατροπή και στο 34ο λεπτό του ματς μείωσε σε 71-63 με τον Ντιλέινι να φτάνει τους 18 πόντους με 3/6 τρίποντα. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι όμως αντέδρασαν άμεσα και με επιμέρους σκορ 9-3 ανέβασαν το προβάδισμα τους ξανά στους 14 (80-66 στο 37′) και “αγκάλιασαν” τη νίκη.

Τελικά παρότι η Μιλάνο στα τελευταία δευτερόλεπτα μείωσε σε 80-75 γνώρισε την πρώτη της ήττα στα playoffs από την Μπάγερν με 85-79!

Που κρίθηκε: Η Μιλάνο στο 34′ μείωσε σε 71-63 όμως ένα επιμέρους σκορ 9-3 των Γερμανών σε 3′ λεπτά “κλείδωσε” το ματς αφού το σκορ έγινε 80-66 στο 37′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούτσιτς ήταν καταπληκτικός και έκανε ρεκόρ καριέρας στην επίθεση με 27 πόντους (4/5 τρίποντα, 11/12 βολές) και 7 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Μπόλντουϊν με 11 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-35, 64-51, 85-79.