Η Ρεάλ το έκανε ΞΑΝΑ! Υποκλίθηκε η Εφες και… τελικός στην Πόλη

2021-04-29T22:58:38+00:00 2021-04-29T23:32:50+00:00.

29/Apr/21 22:58

GarubaUsman-RealMadrid2021

Η Ρεάλ, μετά από ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ματς, έκανε την ανατροπή και επικράτησε της Εφές με 82-76, κάνοντας το 2-2 στη σειρά. Πλέον τα πάντα θα κριθούν στον τελικό της Πόλης την Τρίτη του Πάσχα (4/5).

Η Εφές επέστρεψε από το -17 στο ξεκίνημα του ματς και βρέθηκε ακόμα και στο +16 λίγο πριν το ημίχρονο, όμως η Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταπληκτική, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 82-76.

Πλέον τα πάντα θα κριθούν στο πέμπτο ματς της σειράς, το οποίο είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη του Πάσχα (4/5), στην Πόλη, με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για Κολωνία.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα μαγικό ξεκίνημα, τρέχοντας ένα σερί 17-0 μέχρι το 6′. Κάπου εκεί όμως η Εφές αντέδρασε. Αρχικά οι Τούρκου μείωσαν στο 19-13 του δεκαλέπτου, ενώ στη συνέχεια, με τους Μπομπουά και Λάρκιν να κάνουν τα… δικά τους, πήρε το προβάδισμα με 31-47 στο 19. Η Βασίλισσα σε εκείνο το σημείο βρήκε ξανά λύσεις και το ημίχρονο έκλεισε στο 36-47.

Η Βασίλισσα βρήκε λύσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και μείωσε στους τέσσερις (51-55, 24′), όμως η Εφές αντέδρασε και με ένα σερί 11-0 βρέθηκε στο 51-66. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Λάσο είχαν και πάλα απάντηση, μειώνοντας σε 57-66 στο τέλος της περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο το ματς έγινε θρίλερ, καθώς η Ρεάλ μείωσε σταδιακά και πέρασε μπροστά με 74-73 (38′). Στη συνέχεια οι Ισπανοί ήταν πιο ψύχραιμοι, έβγαλαν τις απαραίτητες άμυνες και κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Ρεάλ νικήτρια με 82-76.

Δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76.

Πού κρίθηκε:

Η Ρεάλ έτρεξε ένα συνολικό επιμέρους 25-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Γκαρούμπα είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, κάνοντας το καλύτερο ματς της καριέρας του, ενώ ο Κάρολ πρόσθεσε ακόμα 20.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μπομπουά και Λάρκιν με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα.