Η Μπάγερν έφερε τα πάνω κάτω, 2-2 με Αρμάνι και ΟΛΑ θα κριθούν στο Μιλάνο

2021-04-30T22:53:13+00:00 2021-05-01T00:01:14+00:00.

30/Apr/21 22:53

Η Μπάγερν επέστρεψε και κάνοντας μια σπουδαία ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη κόντρα στην Αρμάνι στο Game 4 με 85-82 και πλέον τα πάντα θα κριθούν στον ΤΕΛΙΚΟ πρόκρισης στο Μιλάνο!

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Μπάγερν πήρε τη νίκη με 85-82 κόντρα στην Αρμάνι, έκανε το 2-2 και πλέον ετοιμάζεται για τον απόλυτο τελικό του Μιλάνο, με φόντο την πρόκριση στο Final Four!

Η Αρμάνι έφτασε ακόμα και στο +13 στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η Μπάγερν σταδιακά μείωσε την διαφορά και στο τέλος έκανε την ανατροπή, παίρνοντας το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό χάρη σε ένα μεγάλο κάρφωμα του Λούτσιτς. Στη συνέχεια Σιλντς, Ντατόμε και Ντιλέινι δεν βρήκαν σκορ στις προσπάθειές τους, ο Σέρβος έβαλε τις βολές και η Μπάγερν πήρε τη νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με Μπάγερν να βρίσκει λύσεις και να τελειώνει την περίοδο στο υπέρ της 23-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι, έχοντας οδηγό τον Ντιλέινι (17 πόντοι στο πρώτο μισό) πέρασε στην αντεπίθεση και κατάφερε να ξέφυγε, φτάνοντας στο +11 (37-48, 18′), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 40-50.

Οι Ιταλοί έφτασαν στο +13 στο 22′ και συνολικά ήταν καλύτεροι, όμως οι παίκτες του Τρινκιέρι, πλησίασαν στους 5 πόντους (63-68, 29′). Παρόλα αυτά, ο Σιλντς με εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το 63-71. Η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική.

Οι Βαυροί ανέβασαν στροφές και με μπροστάρηδες τους Μπόλντγουιν και Ζίπσερ βρέθηκαν σε θέση οδηγού (80-79, 37′). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, καθώς με το σκορ στο 82-82, 23 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Λούτσιτς με γκολ-φάουλ έκανε το 83-82. Στην επόμενη επίθεση της Αρμάνι, ο Γκιστ κέρδισε το φάουλ από τον Σιλντς και με 9.7” να απομένουν, ο Λούτσιτς ευστόχησε σε 2 για το 85-82, Ντατόμε και Ντιλέινι αστόχησαν σε τρίποντα και έτσι η Μπάγερν πήρε μια μεγάλη νίκη με 85-82, κάνοντας το 2-2.

Δεκάλεπτα: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82.

Πού κρίθηκε:

Με το σκορ στο 83-82 ο Σιλντς πήρε την επίθεση πάνω του, όμως σταμάτησε πάνω στον Γκιστ, κάνοντας επιθετικό φάουλ. Κάπου εκεί τα… όνειρα των Ιταλών τελείωσαν, ενώ το άστοχο τρίποντο του Ντατόμε και εκείνο του Ντιλέινι να βάζουν την ταφόπλακα.