Εφές: Στο Final Four με ΕΠΙΚΟΥΣ Σίνγκλετον – Σίμον, για να… τελειώσει την δουλειά! (videos)

2021-05-05T05:00:07+00:00 2021-05-05T05:17:20+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

05/May/21 05:00

Η Εφές θα είναι στο Final Four της Κολωνίας, μετά το 88-83 κόντρα στην Ρεάλ, σε μία ακόμα ΜΑΤΣΑΡΑ της σειράς (3-2)!

Στο τέλος ”μιλάνε” οι γηπεδούχοι!

Για μία ακόμα φορά, οι γηπεδούχοι νίκησαν στο Game 5, με την Εφές να είναι η δεύτερη χρονικά ομάδα, που θα βρεθεί στο Final Four της Κολωνίας, καθώς νίκησε την Ρεάλ με 88-83, για να κάνει το 3-2 στην επική αυτή σειρά!

Οι Τούρκοι χρειάστηκαν το ματς καριέρας του Σίνγκλετον (26 πόντοι, 38 στο ranking), αλλά και ένα σουτ-προσευχή του Σίμον για το 83-80, προκειμένου να εξασφαλίσουν την τέταρτη συμμετοχή τους στην τετράδα και δεύτερη συνεχόμενη μετά το 2019.

Πρώτο εμπόδιο θα είναι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την οποία και θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό, με την Εφές να χάνει το τρόπαιο το 2019 στον τελικό από τους Ρώσους, ενώ την σεζόν 2019/20 έδειχνε ικανή να φτάσει μέχρι το τέλος με 24-4, πριν διακοπεί η χρονιά λόγω κορωνοϊού.

Όσο για την Ρεάλ, που πάλεψε με νύχια και δόντια, φτάνοντας πολύ κοντά σε μία αδιανόητη ανατροπή, θα μείνει εκτός τετράδας για πρώτη φορά μετά το 2016, μετρώντας τρεις σερί συμμετοχές έκτοτε.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Σίνγκλετον να δίνει σκορ στην ομάδα του (10-6), πριν απαντήσει η Ρεάλ με τον Κάρολ. Οι Μαδριλένοι όχι απλά μείωσαν, αλλά πήραν και το προβάδισμα για το 18-21 του 10′.

Το σκηνικό ανάλογο και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν το σκορ, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +6 (33-39). Η Ρεάλ έμεινε σε θέση οδηγού μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, για το 36-41.

Η Εφές κατάφερε από το 41-44 να βρεθεί στο 57-45 με τον Σίνγκλετον να τα κάνει όλα σε άμυνα και επίθεση, ο Τόμπκινς όμως ”χτύπησε” από το τρίποντο για να φέρει το ματς στο 57-53. Η δουλειά είχε γίνει για τους Ισπανούς, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 60-57.

Το ματς έγινε ντέρμπι με τα όλα του. Λαπροβίτολα και Ρούντι έριχναν τρίποντες ”βόμβες”, με τον Σίνγκλετον να προσπαθεί και τον Λάρκιν να μην βρίσκει ρυθμό, αλλά με 5 πόντους του έκανε το 80-78. Και κάπου εκεί, ήρθε η φάση όλης της σειράς, με τον Σίμον να βάζει τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 83-80. Τα 39” που απέμειναν δεν άλλαξαν κάτι, με την Εφές να προκρίνεται στο Final Four με 88-83.

Πού κρίθηκε: Στο τρίποντο του Σίμον στο -39” για το 83-80 της Εφές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σίνγκλετον έκανε το ματς της ζωής του με 26 πόντους (8/10 σουτ, 7/8 βολές), 8 ριμπάουντ και 38 στο ranking, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής. 18 πόντους-5 ασίστ είχε ο Μίτσιτς και 17 ο ήρωας Σίμον, με τον Λάρκιν να μένει στους 10 πόντους-5 ριμπάουντ-4 ασίστ.

Για την Ρεάλ, προσπάθησε με 17 ο Λαπροβίτολα, με 12 ο Τόμπκινς και με 10 οι Κάρολ-Γιουλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-41, 60-57, 88-83

Εφές: Λάρκιν 10, Μπομπουά 5, Σίνγκλετον 26, Μπαλμπάι, Σανλί 4, Μοερμάν, Τουντσέρ, Πλάις 5, Μίτσιτς 18, Άντερσον, Ντάνστον 3, Σίμον 17

Ρεάλ: Κοζέρ, Ρούντι 7, Αμπάλντε 6, Τάιους 2, Λαπροβίτολα 17, Αλοσέν 7, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 10, Ταβάρες 8, Γιουλ 10, Τόμπκινς 12, Τέιλορ

Εργκίν Αταμάν: ”Πάμε για το τρόπαιο που αξίζουμε”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Εφές:

”Φοβερά τα συναισθήματα για όλους μας. Αξίζαμε να είμαστε εκεί τις τελευταίες 2 σεζόν. Ήταν ντροπή που χάσαμε και τα 2 ματς στη Μαδρίτη, γιατί χάσαμε δικά μας ματς μέσα σε λίγα λεπτά. Αυτή τη φορά, κάναμε το χειρότερο παιχνίδι μας, αλλά είχαμε έναν εξαιρετικό παίκτη, τον Σίνγκλετον. Ήταν φοβερό, έκανε το ματς της καριέρας του στην ομάδα μας. Συγχαρητήρια στην Ρεάλ, γιατί ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο. Πάλεψαν σε όλα τα ματς, δεν τα παράτησαν ποτέ, όπως και τώρα. Θα παλέψουμε για το τρόπαιο που πιστεύω πως αξίζαμε τις 2 τελευταίες σεζόν. Θα δούμε τι θα γίνει, αλλά είμαι χαρούμενος και περήφανος”

Πάμπλο Λάσο: ”Εξαιρετική ομάδα η Εφές”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Ρεάλ:

”Συγχαρητήρια στην Εφές για τη νίκη. Εύχομαι καλή τύχη στο Final Four. Είναι εξαιρετική ομάδα και το έδειξε. Έχω μόνο καλά λόγια για την ομάδα μου. Μάθαμε πολλά. Εξελιχθήκαμε και πιστεύω πως όλοι οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια. Είμαι περήφανος και χαρούμενος. Τους δίνω τα εύσημα για όλη τη σεζόν”