Σαν σήμερα ο Βίκτορ Χριάπα έσωσε την ΤΣΣΚΑ και χάρισε τον πρώτο τίτλο στον Ιτούδη (Video)

2021-05-15T13:16:40+00:00 2021-05-15T13:16:40+00:00.

15/May/21 13:16

Σαν σήμερα στις 15 Μαΐου του 2016 η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στο θρόνο της Ευρωλίγκας μετά το 2008 κι ο Δημήτρης Ιτούδης κατέκτησε το πρώτο του ευρωπαϊκό τρόπαιο ως χεντ κόουτς…

Έγινε έτσι ο δεύτερος Έλληνας προπονητής που κατακτάει την Ευρωλίγκα μετά τον Γιώργο Μπαρτζώκα το 2013 με τον Ολυμπιακό, ενώ το 2019 έκανε το νταμπλ, φτάνοντας στην πρώτη θέση!

Τότε μάλιστα νίκησε τον δάσκαλο του, Ζέλικο Ομπράντοβιτς, στον πρώτο τελικό της θητείας του στη Φενέρ, μαζί με τον οποίο πανηγύρισαν πέντε φορές με τον Παναθηναϊκό.

Όλα αυτά όμως δεν θα γίνονταν αν δεν υπήρχε ο… Βίκτορ Χριάπα. Ο αρχηγός της ΤΣΣΚΑ έγινε ο “από μηχανής θεός” της ΤΣΣΚΑ που είδε το προβάδισμα των 20 πόντων του ημιχρόνου να εξανεμίζεται χάρη στην αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ του Σλούκα και του Άντιτς. Παίκτες δηλαδή που έπαιζαν στον Ολυμπιακό το 2012 και είχαν γυρίσει από το -19 και πάλι με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ.

Η Φενέρ προηγήθηκε με ένα καλάθι κι η ΤΣΣΚΑ είχε την κατοχή της μπάλας για να πάρει τη νίκη ή να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Νάντο Ντε Κολό – πρώτος σκόρερ στον τελικό του Βερολίνου με 22 πόντους- προσπάθησε με τρίποντο να τελειώσει το παιχνίδι υπέρ της ΤΣΣΚΑ, αλλά το σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα δεν ήταν καλό.

Η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά, ο Βίκτορ Χριάπα την άρπαξε στον αέρα και με ένα φόλοου ισοφάρισε το παιχνίδι λίγο πριν την εκπνοή. Στην παράταση η ΤΣΣΚΑ ήταν πιο δυνατή, νίκησε με 18-13 και το τελικό 101-96 την έστεψε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά για τον κόουτς Ιτούδη, αλλά και τον Μίλος Τεόντοσιτς που αυτή τη φορά τα κατάφερε.