Φιλική ήττα για Ρεάλ με προβλήματα στην άμυνα – 100άρα με “σούπερ” Χεζόνια η Ούνικς! (photos)

2021-09-01T21:09:01+00:00 2021-09-01T22:15:50+00:00.

01/Sep/21 21:09

Την πρώτη της φιλική ήττα γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της καθώς έχασε από την Μούρθια με 84-80, ενώ η Ούνικς Καζάν κέρδισε με 100-64 την Πίχα.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε με το… αριστερό στα φιλικά προετοιμασίας καθώς ηττήθηκε από την Μούρθια με 84-80 έχοντας ξεκάθαρα προβλήματα στην αμυντική της λειτουργίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μονάχα στη πρώτη περίοδο του φιλικού είχε το προβάδισμα (22-16), αφού ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο η Μούρθια σκοράροντας 25 πόντους πήρε προβάδισμα με +16 (65-49) και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη φιλική νίκη.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΦάντεν με 18 πόντους, ενώ για την “Βασίλισσα” διακρίθηκαν ο Γιαμπουσέλε με 19 πόντους, ο Κοζέρ με 15 πόντους και ο Πουαρίε με 14 πόντους. Επίσης ο Ερτέλ πέτυχε 6 πόντους και ο Ουίλιαμς-Γκος 3.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-40, 49-65, 80-84

Σε άλλο φιλικό της ημέρας η Ούνικς Καζάν του Μάριο Χεζόνια “διέλυσε” την άσημη Ρούνα (έδρα Μόσχα) με 100-64 έχοντας πολλούς παίκτες σε καλή μέρα.

Ο Κροάτης πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Μπράουν είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 49-31, 74-52, 100-64.